جو بایدن: نیروهای رزمی آمریکا تا پایان سال ۲۰۲۱ از عراق خارج می‌شوند

بر طبق توافق آمریکا و عراق، ایالات‌متحده همچنان بە آموزش و حمایت از نیروهای عراقی ادامه می‌دهد

اربیل (کوردستان۲۴)- جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا در پی دیدار با مصطفی کاظمی نخست‌وزیر عراق فدرال از شروع مرحله‌ی جدید» و پایان «مأموریت نظامی» آمریکایی‌ها در عراق خبر داد.

جو بایدن روز دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ هنگام دیدار با نخست‌وزیر عراق و هیئت همراه، از امضای توافق‌نامه‌ای خبر داد که به‌طور رسمی پایان مأموریت رزمی واشنگتن در عراق تا پایان سال ۲۰۲۱ خواهد بود.

بایدن و کاظمی در نخستین گفت‌وگوی رودررو در کاخ سفید با یکدیگر دیدار کردند که بخشی از مذاکرات استراتژیک بین ایالات‌متحده و عراق توصیف‌شده است.

بایدن پس از گفت‌وگو با نخست‌وزیر عراق در جمع خبرنگاران گفت: «نقش ما در عراق با آموزش، یاری‌رسانی و مقابله با داعش ادامه می‌یابد.» وی تصریح کرد که در صورت لزوم، نیروهای این کشور در عراق باقی می‌مانند.

بایدن گفت که همکاری ضد تروریستی آمریکا با عراق ادامه خواهد داشت و این موضوع را مرحله جدیدی از ارتباط با بغداد توصیف کرد.

نخست‌وزیر عراق نیز تأیید کرده که آمریکا به بغداد کمک کرده است: «باهم جنگیدیم و داعش را شکست دادیم.»

هیئت مذاکره‌کننده‌ی ‌عراقی با شرکت نمایندگان سیاسی و نظامی اقلیم کوردستان دو روز پیش از سفر کاظمی بە آمریکا در واشنگتن با مقامات آمریکا دیدار کرده بود.

پیش از نشست بایدن و کاظمی روسیا الیوم از قول یک منبع آگاه گزارش کرده بود کە توافقنامه‌ی راهبردی آمریکا و عراق شامل نیروهای ائتلاف ضد داعش نمی‌شود.

/ا.م