استاندار نینوا: در اجرای توافق‌نامەی شنگال تعلل شده است

کارمندان اداری شنگال هنوز هم نتوانسته‌اند بە این شهر بازگردند
نجم جبوری، استاندار نینوا
نجم جبوری، استاندار نینوا

اربیل (کوردستان٢٤)- نجم جبوری، استاندار نینوا روز شنبه ١٦ مرداد، گفت: باید اقلیم کوردستان و عراق در جهت عادی‌سازی اوضاع در شنگال سریع‌تر اقدام نمیاند.

استاندار نینوا گفت: "برای حل وفصل مشکل شنگال دیر شده است. می‌بایست این موضوع پیش از این حل می‌شد. نباید در این مورد بیش از این تعلل کرد."

استاندار نینوا، در گفتگو با برنامه‌ی اتاق خبر کوردستان٢٤، گفت: " شهر شنگال هنوز هم ویرانه است و برخی از جریان‌ها نمی‌خواهند آرامش و ثبات در این شهر برقرار باشد." وی تأکید کرد که "برای حل موضوع شنگال باید میان دولت فدرال عراق و دولت اقلیم کوردستان هماهنگی ایجاد شود."  

نجم جبوری در ادمه‌ی این گفتگو، تصریح کرد کە " حضور گروه‌های غیرمسئول و عدم اجرای توافق‌نامە‌ی شنگال، مانع بازگشت مسئولان و کارمندان ادار‌ی شهر شده‌ است.

پس از آزاد‌سازی شنگال از دست داعش، توافق‌نامه‌ی ۱۸مهر ۱۳۹۹ میان دولت اقلیم کوردستان و بغداد امضا گردید. عادی‌سازی اوضاع شنگال، خروج گرو‌ه‌ها و شبه‌نظامیان مسلح از منطقه، بازگشت آوارگان، انتخاب اداره‌ی جدید و استخدام نیروهای محلی برای برقراری امنیت در منطقه، از بند‌های این توافق‌نامه است."

وزارت دفاع آمریکا هم اخیرا در گزارش سالانه‌ی خود بە کنگره‌ی این کشور، حضور افراد مسلح پ‌ک‌ک و میلیشیاهای وابستە بە ایران در این منطقه‌ را مانع اجرای توافق‌نامه‌ی شنگال ذکر کرده است.

تروریست‌های داعش  در ۳ اوت ۲۰۱۴ به شنگال حمله کردند و این شهر و روستاهای اطراف را اشغال کرده و بیش از ۷ هزار نفر کشته و حدود ۵ هزار زن و دختر ایزدی را به عنوان برده‌های جنسی ربودند.

منطقه‌ی شنگال (به عربی: سنجار) که دولت اقلیم کوردستان آن را  جزو "مناطق کوردستانی خارج از اداره‌ی دولت اقلیم کوردستان" می‌نامد، در شمال غرب استان نینوا به مرکزیت شهر موصل واقع شده است.

/ا.م