جزئیات طرح جایگزینی آمریکا برای تعویق همه‌پرسی کردستان

اگر تضمینی وجود داشته باشد باید تضمین کتبی اتفاق نظر شورای امنیت در چارچوب فصل هفتم باشد.

K24 - اربیل

هوشیاری زیباری عضو شورای عالی همه‌پرسی اقلیم کردستان اعلام کرد در طرح جایگزینی بین اللمی برای تعویق همه‌پرسی هیچ تضمینی وجود ندارد و همه‌پرسی در روز مقرر برگزار خواهد شد.

زیباری به شبکه «العربیه» گفته است که تاکنون چندین درخواست تعویق همه‌پرسی به علت این که در سطح انتظارات ملت کرد نبوده رد شده است.

وزیر پیشین خارجه عراق اظهار داشت اگر تضمینی وجود داشته باشد باید تضمین کتبی اتفاق نظر شورای امنیت در چارچوب فصل هفتم باشد که در آینده به نتیجه همه‌پرسی پایبند خواهد بود، اما تاکنون چنین تضمینی وجود ندارد.

به گفته زیباری، تاکنون هیچ تضمین کتبی ارائه نشده است که به عنوان طرح جایگزینی در نظر گرفته شود، بنابراین همه‌پرسی به تعویق نخواهد افتاد.

عضو شورای عالی همه‌پرسی گفته است که پشینهادهای بین‌المللی را مطالعه خواهند کرد و در آینده به آن پاسخ خواهند داد.

برت مکگورک نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در ائتلاف بین‌المللی مبارزه علیه داعش روز پنجشنبه به همراه سفیران آمریکا، بریتانیا و سازمان بین‌الملل در عراق با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان دیدار کرد.

هیات بین‌المللی در این دیدار یک طرح جایگزینی را برای تعویق همه‌پرسی به بارزانی ارائه داد، بدون آنکه جزئیات آن را برای افکار عمومی و رسانه‌ها افشا کند.

بارزانی روز جمعه در یک سخنرانی در فستیوال استقلال کردستان در شهر «آمیدیه» اعلام کرد طرح جایگزینی را به صورتی کتبی دریافت نکرده است و همه‌پرسی در موعد مقرر برگزار خواهد شد.

پارلمان کردستان روز جمعه تصمیم برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان را تصویب کرد و از کمیسیون عالی انتخابات و همه‌پرسی درخواست کرد همه‌پرسی استقلال کردستان را در روز مقرر برگزار کند.