آمریکا پس از ۲۰ سال بە طور رسمی از افغانستان خارج شد

جنگجویان طالبان کنترل کامل فرودگاه بین‌المللی کابل را در دست گرفتند
خروج آخرین هواپیمای آمریکایی از فرودگاه کابل
خروج آخرین هواپیمای آمریکایی از فرودگاه کابل

اربیل (کوردستان ۲۴)- ژنرال فرانک مک کنزی، فرمانده ستاد مرکزی ایالات‌متحده (سنتکام) خبر خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان را رسماً اعلام کرد و گفت رأس ویلسون، سفیر موقت آمریکا در  کابل نیز جزو افرادی بوده که با آخرین پرواز سی-۱۷ افغانستان را ترک کرده است .

نیروهای آمریکایی ساعاتی پیش از خروج خود تعداد زیادی هواپیما و خودروهای زرهی و همچنین سیستم دفاع موشکی فرودگاه کابل را "غیرفعال" کردند تا در دست طالبان یا دیگر گروه‌های اسلام‌گرا قرار نگیرند.

ژنرال فرانک مک کنزی، فرماندهی "ستاد فرماندهی کل نیروهای ارتش آمریکا در خاورمیانه و شمال آفریقا" (سنتکام)، اعلام کرد ۲۷ فروند خودروی هاموی و ۷۰ خودروی زرهی MRAP که هر یک تا یک‌میلیون دلار ارزش داشت، امحا شده‌اند.

آمریکا سیستم دفاع موشکی C-RAM را هم که برای محافظت از فرودگاه کابل در برابر حملات موشکی استفاده می‌شد، "غیرفعال" کرد. به کمک این سیستم دفاعی حملات موشکی داعش به فرودگاه دفع شده بود.

مک کنزی تصریح کرد: «ما تصمیم گرفتیم این سیستم‌ها را تا آخرین دقیقه قبل از پرواز آخرین هواپیمای آمریکایی فعال نگه‌داریم. برچیدن این سیستم‌ها یک فرایند پیچیده و زمان‌بر است. بنابراین ما آنها را "غیرنظامی" کردیم تا دیگر هرگز مورداستفاده قرار نگیرند.»

به گفته‌ی این ژنرال آمریکایی درمجموع ۷۳ هواپیما که قبلاً در فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی مستقر بودند، توسط نیروهای آمریکایی امحا شدند.

از آغاز عملیات خروج نیروهای آمریکایی و ناتو و همکاران محلی، فعالان مدنی و مدافعین حقوق زنان حدود ۱۲۰ هزار نفر از افغانستان خارج شدند.

خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان بر طبق توافق سال ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان در پایتخت قطر انجام‌گرفته است. در پی این توافقنامه نیروهای آمریکایی و ناتو روند خروج خود از افغانستان را آغاز کردند.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور قبلی آمریکا، در سال ۲۰۲۰ توافقنامه‌ای را با طالبان امضا کرد که در آن تاریخ خروج نیروهای بین‌المللی اول ماه مه  ۲۰۲۱ ذکرشده بود، اما جو بایدن، رییس‌جمهور جدید آمریکا این تاریخ را به ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ موکول کرد و عملیات خروج کامل آمریکایی‌ها از افغانستان روز سه‌شنبه ۸ شهریور رسماً به‌پایان رسید.

خروج آخرین سرباز آمریکا از افغانستان
خروج آخرین سرباز آمریکا از افغانستان

در پی خروج نیروهای آمریکایی از فرودگاه کابل، طالبان کنترل این فرودگاه را به‌دست گرفت.

جنگجویان طالبان خروج آمریکا را جشن گرفتند و در کابل اسلحه به هوا شلیک کردند.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا گفت که آمریکا با دیپلماسی خود پیشرو خواهد بود و در صورت امکان برای تأمین منافع خود با مقامات جدید طالبان کار خواهد کرد.

/ا.م