طارق حرب: کاظمی با هدف میانجیگری میان واشنگتن و تهران به ایران رفته است

"به منظور جلوگیری از تسویه حساب همسایگان و ابرقدرت‌ها در خاک عراق"
ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران و مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق
ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران و مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق

اربیل (کوردستان٢٤)- هدف از سفر نخست وزیر عراق به ایران میانجیگری وی میان آمریکا و ایران از یک سو و عربستان سعودی و ایران از سوی دیگر دانسته می‌شود.

سفر مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق به ایران و دیدار وی با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور آن کشور، در حالی‌ست که گزارش‌ها حاکی از آنند تلاش‌ها برای بازگرداندن ایران به برجام و مذاکرات با آمریکا از یک سو و عربستان سعودی از سوی دیگر افزایش یافته‌اند.

خبرگزاری رویترز سفر کاظمی به تهران را در این راستا برشماری کرده و گزارش داده است که عراق در تلاش برای میانجیگری بین تهران و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از جمله عربستان سعودی است.

رویترز هدف از میانجیگری عراق میان ایران و عربستان سعودی را تلاش آن کشور برای جلوگیری از تسویه حساب همسایگان در خاک خود دانست.

حملات شبه نظامیان وابسته به ایران به دیپلمات‌ها و منافع آمریکا در عراق و کشته شدن فرماندهان نظامی ایران از سوی آمریکا در عراق از یک طرف، کشمش‌های جریان‌های سنی وابسته به عربستان سعودی و جریان‌های شیعه وابسته به ایران از طرف دیگر، عراق را به میدان تسویه حساب کشورهای منطقه و ابرقدرت‌ها تبدیل کرده‌اند.

طارق حرب از شخصیت‌های حقوقی مطرح در عراق، در این رابطه به خبرگزاری عراقی موازین گفته است که مصطفی کاظمی با هدف میانجیگری میان واشنگتن و تهران به دیدار رئیسی رفته است و سه روز پیش از سفر وی، یک مقام بلندپایه آمریکایی در بغداد با کاظمی دیدار داشته است.

نخست وزیر عراق، امروز یکشنبه ٢١ شهریور ١٤٠٠ وارد تهران شده و در سالن اجلاس سران در ایران، مورد استقبال قرار گرفت.

ب.ن