باستان‌شناسان کورد و ایتالیایی بقایای شراب سازی سنگی ۲۷۰۰ساله کشف کردند

آثار باستانی کشف‌شده به زمان حکومت امپراتوری آشوریان بازمی‌گردد

اربیل (کوردستان ۲۴) - باستان شناسان ایتالیایی و کورد از  کشف بقایای یک دستگاه شراب سازی ۲۷۰۰ ساله در استان دهوک اقلیم کوردستان خبر دادند که قدمت آن به زمان زمامداری امپراتوری آشور باز می‌گردد.

به گفته‌ی این باستان‌شناسان، این مکان که قدیمی‌ترین کشفی است که تا به امروز در بخش شمالی میان‌رودان انجام‌شده است، در خارج از روستای نو خانیس، در حدود ۸ کیلومتری شمال بخش شیخان قرار دارد.

تحقیق و کاوش طولانی‌مدت از مکان‌های باستانی در دهوک با تلاش مشترک اداره‌ی آثار باستانی دهوک و دانشگاه ایتالیایی اودینه انجام‌شده است.

کاوش در سال ۲۰۱۲ آغاز شد اما به دلیل بیماری همه‌گیر COVID-19 که سال گذشته چنین برنامه‌هایی را در سراسر جهان قطع کرد، متوقف شد.

باستان شناسان قبلاً این مکان را به‌عنوان یک مکان باستانی موردتوجه معرفی کرده بودند، اما تنها پس از بازگشت کارگران به محوطه، حفاری و تمیز کردن اولیه در ماه گذشته متوجه شدند که در یکی از قدیمی‌ترین شراب‌سازی‌هایی هستند که تاکنون یافته شده است.

دکتر بیکس بریفکانی، مدیر آثار باستانی دهوک به کوردستان ۲۴ گفت که قدمت آن به دوران حکومت "سناخریب" پادشاه آشور باز می‌گردد.

بریفکانی گفت، این شراب سازی در صخره‌ای حک شده است که شامل ۱۴ مخزن است، با دو مخزن مستطیلی بزرگ‌تر که در آن کارگران قدیم شیره‌ی انگور را فشار می‌دادند و آن را در حوض‌های مدور دیگر جمع‌آوری کرده و در کوزه‌هایی برای تخمیر ذخیره کنند.

دانیله موراندی بوناکوسی، استاد باستان‌شناسی خاور نزدیک در دانشگاه اودینه و مدیر پروژه‌ی باستان‌شناسی سرزمین نینوا در اقلیم کوردستان، به رویترز گفت: «در اواخردوره‌ی آشوری، بین قرن هشتم و هفتم قبل از میلاد،  افزایش " تقاضای شراب و تولید آن" در متون آشوری که همزمان با قدمت سایت توضیح داده شده است.

او افزود: "این یک یافته باستان‌شناسی کاملاً منحصربه‌فرد است، زیرا این اولین بار است که باستان شناسان می‌توانند در شمال بین‌النهرین محل تولید شراب را شناسایی کنند."

شراب‌سازی سنگی ٢٧٠٠ ساله‌ی کشف شده در استان دهوک اقلیم کوردستان

به گفته‌ی دکتر بی‌کس بریفکانی، اداره‌ی آثار باستانی دهوک به‌تازگی دستور داده است که از محل محافظت شود درحالی‌که تیم‌های باستان‌شناسی چگونگی تأثیر باران و عوامل دیگر بر محوطه را بررسی می‌کنند تا برنامه‌ای را برای حفاظت از آن تا پایان کاوش کامل ایجاد کنند کە احتمالاً این منطقه محلی در آینده به یک جاذبه‌ی گردشگری تبدیل خواهد شد.

اداره‌ی آثار باستانی دهوک در تلاش مشترک خود با دانشگاه اودینه تاکنون ۱۱۴۰ محوطه‌ی باستانی را در مناطق مختل دهوک، زاخو، سومل، شیخان و بردرش کشف کرده است و همچنین ۵۶۰ مکان دیگر را کشف کرده است که در این زمینه همکاری دیگر مؤسسات دانشگاهی ازجمله توبینگن آلمان جذب کرده است.

شراب‌سازی باستانی در سخره‌ی سنگی در استان دهوک

/ا.م