مشاور امنیتی ملی عراق از بازداشت ۸ افسر عراقی در رابطه با پرونده‌ی ترور نافرجام مصطفی کاظمی خبر داد

در حمله‌ی تروریستی سه هفته پیش به منزل مصطفی کاظمی در منطقه‌ی سبز بغداد چند تن از محافظان وی زخمی شدند
لحظه‌ی حمله‌ی ترویستی بە منزل مصطفی کاظمی
لحظه‌ی حمله‌ی ترویستی بە منزل مصطفی کاظمی

اربیل (کوردستان ۲۴)- قاسم اعرجی، مشاور امنیت ملی عراق شامگاه دوشنبه ٨ آذرماه ١٤٠٠، در جریان یک نشست خبری اعلام کرد که هشت افسر عراقی به دلیل از دست دادن مدارکی که با ماجرای سوءقصد به جان مصطفی کاظمی مرتبط بودند، دستگیر شده‌اند.

اعرجی گفت که دو گروه از نیروهای امنیتی مسئول جمع‌آوری و ثبت اثرانگشت‌های احتمالی روی پهپادی بودند کە در حمله به منزل کاظمی مورداستفاده قرار گرفته بود. اگرچه آنها در ابتدا به کمیسیون تحقیق اطمینان داده‌اند که کار جمع‌آوری و ثبت اثرانگشت‌ها انجام شده، اما بعداً مشخص شد که آنها پهپاد را بدون جمع‌آوری چنین مدارک مهمی از بین برده‌اند.

قاسم اعرجی اعلام کرد: «کمیسیون تصمیم گرفت که اعضای این دو تیم را بازداشت و تحقیقاتی را آغاز کند تا مشخص شود چرا آنها کاری را که طبیعتاً باید انجام می‌شد، انجام نداده‌اند.»

بە گفته‌ی اعرجی، این دو گروه، متشکل از هشت است و تأکید کرد که کمیسیون در این مرحله قصد متهم کردن کسی را ندارد و به دنبال یافتن دلیل این «بی‌نظمی» در انجام‌وظیفه است.

حمله به اقامتگاه مصطفی کاظمی که بامداد یکشنبه ۱۶ آبان روی داد، در جریان آن سه پهپاد به سمت منطقه‌ی سبز بغداد که سفارتخانه‌ها و دفاتر دولتی در آنجا قرار دارند شلیک شدند که دو پهپاد سرنگون شد و سومی به اقامتگاه نخست‌وزیر اصابت کرد.

در جریان این حادثه چند تن  از محافظان نخست‌وزیر زخمی شدند.

/ا.م