پ‌ک‌ک مانع ادامه‌‌ی فعالیت ادارات دولتی در شنگال شد

ضمن گذشت بیش از یک سال از انعقاد توافق‌نامه‌ی شنگال میان دولت اقلیم کوردستان و دولت فدرال عراق، پ‌ک‌ک تاکنون مانع اجرای آن شده است

اربیل (کوردستان ۲۴)- یک منبع نزدیک به گروه مسلح پ‌ک‌ک به کوردستان۲۴ گفت که افراد وابسته به این گروه مسلح روز یکشنبه ٢١ آذرماه کلیه‌ی مؤسسات حکومتی وابسته به دولت عراق فدرال در شهرستان شنگال (سنجار) را بسته‌اند.

بە گفته‌ی این منبع اعضای پ‌ک‌ک به‌طور مسلحانه وارد ادارات دولتی شده و درب این مؤسسات را بسته‌اند، اما تاکنون به مدیریت پلیس شنگال نزدیک نشده‌اند. 

"جمیل سوُک" مدیر شهرداری شنگال نیز به کوردستان ۲۴ گفت که "صبح امروز افراد مسلح پ‌ک‌ک در نامه‌ای مکتوب از ما خواستند اداره‌ی شهرداری را تخلیه کرده و درب آن را ببندیم. اکنون پ‌ک‌ک با گماردن چند نفر مسلح در جلوی شهرداری به اجرای این تصمیم خود پرداخته است."

شهردار شنگال همچنین گفت: " ما با "سیروان روژبیانی" معاون اول استانداری استان نینوا تماس گرفته‌ایم که قرار بر این شد با در پیش گرفتن راهکارهای لازم یک نیروی امنیت ملی به‌سوی شنگال فرستاده بشود.

در توافق‌نامه‌ای تحت عنوان "توافق‌نامه‌ی شنگال" که در ۱۸ مهر ۱۳۹۹ میان دولت اقلیم کوردستان و بغداد امضا گردید، به عادی‌سازی اوضاع شنگال، خروج گروها و شبه‌نظامیان مسلح از منطقه، بازگشت آوارگان، انتخاب اداره‌ی جدید و استخدام نیروهای محلی برای برقراری امنیت منطقه پرداخته شده است."

تاکنون نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد در عراق، آمریکا و کشورهای اروپایی، بارها در مناسبت‌های مختلف از اجرای توافق‌نامه‌ی شنگال حمایت کرده‌اند. اما گروه‌های وابسته به حزب کارگران کوردستان و دیگر شبه‌نظامیان تحت عناوین مختلف با حضور غیرقانونی در منطقه مانع از اجرای این توافق‌نامه شده‌اند.

/ا.م