دادگستری سنندج از اجرای حکم اعدام حیدر قربانی زندانی سیاسی کورد خبر داد

حیدر قربانی به بغی، مشارکت در قتل عمدی سه نفر» و عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی متهم شده است
حیدر قربانی شهروند سنندجی اعدام
حیدر قربانی شهروند سنندجی اعدام

اربیل (کوردستان ۲۴) - دادگستری سنندج از اجرام حکم اعدام حیدر قربانی، زندانی سیاسی، در روز ۲۸ آذر ۱۴۰۰ در زندان این شهر خبر داده است.

دادگستری سنندج حیدر قربانی را به «بغی، مشارکت در قتل عمدی سه نفر» و عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی متهم کرده است.

"جاوید رحمان" گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، و ۸ کارشناس حقوق بشر سازمان شهریور امسال در بیانیه‌ای مشترک گفته بودند این زندانی سیاسی هرگز مسلح نبوده و در مورد وی اظهار نگرانی کرده و خواستار لغو حکم اعدام وی شده بودند.

صالح نیکبخت، وکیل حیدر قربانی، نیز پیش‌تر با اشاره به این‌که حکم اعدام این زندانی بر اساس اتهام «بَغی» برای آقای قربانی صادرشده، گفته بود: «شرط تحقق بزه بغی عضویت فرد در یک گروه مسلح و استفاده از سلاح در برابر جمهوری اسلامی است، اما موکل من هیچ‌گاه اقراری در این رابطه نداشته و تنها دلیل اثبات این اتهام ادعای اداره‌ی اطلاعات سنندج و کامیاران بوده است.»

حیدر قربانی به همراه محمود صادقی برادر زنش در مهرماه سال ۹۵ به اتهام «همکاری و معاونت در قتل چند عضو سپاه پاسداران» بازداشت شد.

سازمان عفو بین‌الملل روز ۲۷ مرداد امسال با اشاره به این‌که اعترافات اجباری حیدری تحت شکنجه بوده، خواستار لغو حکم اعدام او و برگزاری یک دادگاه منصفانه شده بود.

ا.م