پنج قدرت هسته‌ای جهان خواستار پیشگیری از گسترش سلاح اتمی شدند

صدور بیانیه‌ی مشترک پنج قدرت اتمی جهان یکی از اتفاق‌نظرهای نادر این کشورها محسوب می‌شود
.
.

اربیل (کوردستان۲۴)- پنج عضو همیشگی شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار پیشگیری از گسترش سلاح اتمی شده‌اند و قرار است برای گفتگو در این مورد باهم دیدار بکنند.

پنج قدرت هسته‌ای ۱۳ دی‌ماه،۱۴۰۰ در بیانیه‌ای مشترک تأکید کردند که بر سر جلوگیری از گسترش بیشتر سلاح‌های اتمی اتفاق‌نظر دارند.

این پنج کشور می‌گویند "عمیقاً اعتقاددارند" که باید از گسترش سلاح اتمی پیشگیری بشود و فرانسه هماهنگی برای برگزاری نشستی در جهت رایزنی درباره‌ی آن در سال جاری را برعهده گرفته است.

از زمان امضای پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای (ان‌پی‌تی) در سال ۱۹۶۸ تاکنون  این یکی از نادرترین بیانیه‌های مشترک این پنج قدرت هسته‌ای جهان است.

مطابق پیمان ان‌پی‌تی، که تعداد امضاکنندگان آن اکنون به حدود ۱۹۰ کشور می‌رسد، کشورهایی به‌عنوان دارنده‌ی سلاح اتمی به رسمیت شناخته می‌شوند که پیش از ژانویه ۱۹۶۷ چنین جنگ‌افزارهایی را آزمایش و تولید کرده‌اند.

آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه در این  بیانیه‌ی مشترک تاکید کرده‌اند که یک جنگ اتمی پیروزی نخواهد داشت و به همین دلیل نباید آغاز شود.

پنج عضو دائم شورای امنیت در بیانیه مشترک همچنین بر عملکرد نظارتی خود بر تولید و استفاده از جنگ‌افزار هسته‌ای و تعهدات خود مطابق پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی تأکید کرده‌اند.

/ا.م