آمریکا برخی از معافیت‌ها تحریمی ایران را با هدف رسیدن به توافق بازگرداند

آمریکا می‌گوید معافیت از این فعالیت‌ها برای تسهیل گفت‌وگوها طراحی‌شده است
گفتگوهای احیای برجام در وین/آرشیو
گفتگوهای احیای برجام در وین/آرشیو

اربیل (کوردستان ۲۴)- دولت بایدن روز جمعه چهار فوریه برخی از معافیت‌های تحریمی ایران را که در زمان ترامپ لغو شده بود، بازگرداند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه‌ی ایالات‌متحده آمریکا روز جمعه چندین معافیت از تحریم‌های مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای غیرنظامی ایران را امضا کرد.

هدف از این معافیت‌ها، ترغیب ایران به بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است که از زمان خروج دولت قبلی آمریکا و اعمال مجدد تحریم‌ها، آن را نقض کرده است. ایران به‌طور مرحله‌ای تعهدات برجامی خود را کاهش داد و دلیل آن را نقض این توافق از سوی آمریکا عنوان می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه تهدید به تحریم علیه کشورها و شرکت‌های خارجی از جمله روسیه، چین و کشورهای اروپایی را که با بخش غیرنظامی برنامه هسته‌ای ایران همکاری می‌کردند لغو کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «معافیت از این فعالیت‌ها برای تسهیل گفت‌وگوها طراحی‌شده است که برای رسیدن به توافق در بازگشت متقابل به برجام کمک می‌کند و زمینه را برای بازگشت ایران به اجرای تعهداتش فراهم خواهد کرد.»

طبق گزارش آسوشیتدپرس که یک کپی از بیانیه وزارت خارجه آمریکا را دریافت کرده است، معافیت‌ها به کشورها و شرکت‌های خارجی اجازه می‌دهد تا در پروژه‌های غیرنظامی نیروگاه هسته‌ای بوشهر ایران، آب‌سنگین اراک و راکتور تحقیقاتی تهران کار کنند.

/ا.م