"امنه سوراکا"، راوی هزاران تراژدی کوردها

موزه "امنه سوراکا" شامل چند بخش است که از ظلم و ستم دولت بعث علیه ملت کورد حکایت می‌کند
موزه "امنه سوراکا" شامل چند بخش است که از ظلم و ستم دولت بعث علیه ملت کورد حکایت می‌کند

اربیل (کوردستان٢٤)- موزه "امنه سوراکا" در سلیمانیه اقلیم کوردستان، از ظلم و ستم رژیم بعث در حق به کوردستانیان حکایت می‌کند.

دولت بعث عراق سال ١٩٧٩ میلای ساختمان "امنه سوراکا" که مترادف "ساختمان سرخ" در زبان فارسی میباشد را در سلیمانیه اقلیم کوردستان تاسیس کرد و سپس به مدیریت اطلاعات رژیم بعث و زندان انقلابیون و آزادی‌خواهان تبدیل شد. دیوارهای ساختمان به رنگ سرخ هستند و به همین دلیل به "امنه سوراکا" معروف است.

پس از انقلاب مردمی در بهار سال ١٩٩١ میلادی و تاسیس دولت اقلیم کوردستان، این ساختمان به موزه تبدیل شد. موزه "امنه سوراکا" شامل چند بخش است که از ظلم و ستم دولت بعث علیه ملت کورد حکایت می‌کند.

بخش‌های موزه "امنه سوراکا"

- قسمت زندانیان

یکی از مهمترین بخش‌های زندان که از دو طبقه ساختمان با چندین اتاق مخصوص شکنجه روحی و جسمی زندانیان تشکیل شده است.

- موزه مقاومت

در این بخش اسناد مربوط به زندانیان، نام بیش از پنج هزار هموطنی که اعدام و شهید شدند، نامه زندانیان به خانواده‌هایشان، عکس‌های اعدام دسته جمعی جوانان کورد در خیابان‌های شهر و کار دستی زندانیان به نمایش گذاشته شده‌اند.

- تونل آینه

پیشتر این قسمت محل کار افسران رژیم بعث بود و اکنون به تونلی با ١٨٢ هزار قطعه آینه تبدیل شده است؛ شمار قطعات آینه به عنوان نماد انفال کردن ١٨٢ هزار کورد از سوی رژیم بعث و آینه هم به نماد پاکی و بی‌گناهی قربانیان. در سقف غار هم ٤٥٠٠ لامپ استفاده شده و این عدد حکایت از ٤٥٠٠ روستایی می‌کند که دولت بعث ویرانشان کرد.  

- بخش فرهنگی

مجموعه‌ای از لباس کوردی، فرش، کلاه و چندین نوع اسلحه به نمایش گذاشته شده است.

- بخش کوچ دسته‌جمعی

پس از انقلاب سال ١٩٩١ و بعد از مدت کوتاهی، دولت بعث بخش وسیعی از مناطق کوردستان را بار دیگر کنترل کرد. کوردستانیان به نشانه رد حاکمیت بعث، به شیوه دسته‌جمعی به سوی مرزهای جمهوری اسلامی ایران و ترکیه کوچ کردند. نزدیک به سه میلیون نفر در این کوچ دسته‌جمعی حضور داشتند.  کنون در بخشی از موزه "امنه سوراکا"، عکس‌های کوچ دسته‌جمعی ١٩٩١ به نمایش گذاشته شده‌اند.

- بخش انفال

- مین

- بخش جنگ علیه داعش

- موزه پیشمرگ

در موزە "امنە سوراکا" خدماتی نظیر سینما، گالری، کافه و کتابخانه هم وجود دارد.  

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.