نچیروان بارزانی و ماتیو تولر بر استقلال دادگاه‌های عراق و اقلیم کوردستان تأکید کردند

نچیروان بارزانی و ماتیو تولر در مورد ادغام نیروهای پیشمرگه و ادامه‌ی اصلاحات در تشکیلات این نیروها گفتگو کردند
نچیروان بارزانی ، رئیس اقلیم کوردستان و ماتیو تولر، سفیر آمریکا در عراق فدرال
نچیروان بارزانی ، رئیس اقلیم کوردستان و ماتیو تولر، سفیر آمریکا در عراق فدرال

اربیل (کوردستان۲۴)- نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کوردستان روز چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۰، در اربیل با ماتیو تولر سفیر آمریکا و هیئت همراه دیدار کرد.

در این دیدار آخرین تحولات سیاسی عراق، مخصوصاً آخرین حکم دادگاه عالی فدرال در مورد بخش نفت و گاز اقلیم کوردستان موردگفتگو قرار گرفت.

نجیروان بارزانی نظر خود را در مورد چگونگی صدور این حکم و راه حل آن بیان کرد و تأکید کرد مرحله‌ای حساسی که عراق در حال گذار از آن است، چنین می‌طلبد که دادگاه فدرال عراق و همه‌ی عراقی‌ها به دنبال حل مشکلات باشند.

نچیروان بارزانی گفت که اقلیم کوردستان همیشه تعهد خود را به حل مشکلات با دولت فدرال عراق بر طبق قانون اساسی بیان داشته و تأکید کرد که این نوع اقدامات به ایجاد ثبات در عراق خدمت نخواهد کرد و باید همه به دنبال راه‌حل باشیم و برای حفظ ثبات عراق تلاش بکنیم.

طرفین در ادامه‌ی این دیدار اتفاق‌نظر داشتند که پس از انتخابات اخیر مجلس نمایندگان، به همراه دوستان عراق منتظر تشکیل دولت و ایجاد ثبات و پیشرفت فرایند دمکراسی در عراق هستیم. همچنین بر ادامه و تحکیم همکاری میان دولت اقلیم کوردستان و دولت فدرال عراق مخصوصاً در رویارویی با تروریسم تأکید کردند که هنوز هم تهدید اصلی برای عراق  و سوریه به‌حساب می‌آیند.

انتخابات آتی اقلیم کوردستان، بخش دیگری از این دیدار را تشکیل می‌داد که رئیس اقلیم کوردستان در مورد آن گفت که ریاست اقلیم کوردستان با همه‌ی طرف‌های مرتبط و جریان‌های سیاسی در ارتباط است تا انتخابات در موعد مقرر برگزار بشود.

طرفین این دیدار همچنین وضعیت نیروهای پیشمرگه و اقدامات انجام شده در مورد اصلاحات و فرایند ادغام این نیروها و حمایت آمریکا و دیگر کشورهای دوست را موردگفتگو قراردادند و اشتراک نظر داشتند که  در این مورد اقدامات مثبتی انجام‌شده و این فرآیند هنوز هم تلاش‌های بیشتری را می‌طلبد و تداوم حمایت آمریکا و دوستان اقلیم کوردستان از آن ضروری است. 

بخش اقتصاد و اهمیت آرامش و ثبات برای تشویق سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان خارجی در اقلیم کوردستان، اهمیت استقلال دادگاه‌ها در عراق و اقلیم کوردستان، تداوم همکاری مشترک اقلیم کوردستان و عراق و ادامه‌ی همکاری مشترک عراق و جامعه‌ی بین‌الملل دیگر محورهای این نشست را تشکیل می‌داد.

 

/ا.م