فیصل بن فرحان تاکنون در مورد پیشرفت مذاکرات با ایران چیز ملموسی ندیده‌ایم

وزیر خارجه‌ی ایران در دیدار با فؤاد حسین از تلاش‌های مداوم عراق برای ایجاد گفتگوهای منطقه‌ای قدرانی کرده است
فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه‌ی عربستان سعودی
فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه‌ی عربستان سعودی

اربیل (کوردستان۲۴)- فیصل بن فرحان، وزیر خارجه‌ی عربستان، در مورد وضعیت گفت‌وگوها با ایران و امکان برقراری ارتباط میان دو کشور، بر تمایل کشورش به برقراری رابطه با ایران تأکید کرد و گفت  د که این کار نیازمند پیشرفتی ملموس در حوزه‌هایی است که «مایه‌ی نگرانی ما و همسایگانمان» در منطقه است.

احمد صحاف سخنگوی وزارت خارجه‌ی عراق در بیانیه‌ای اعلام کردە است کە حسین عبداللهیان وزیر خارجه‌ی ایران روز شنبه ۳۰ بهمن، در  حاشیه‌ی کنفرانس امنیتی مونیخ با فؤاد حسین وزیر خارجه‌ی عراق فدرال دیدار کرده و از نقش محوری عراق در نزدیک کردن دیدگاه‌های کشورهای منطقه و تلاش‌های مداوم این کشور برای ایجاد گفت‌وگوهای منطقه‌ای قدردانی کرده است.

وزیر خارجه‌ی عربستان روز شنبه ۳۰ بهمن در گفت‌وگویی در همسایگان کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان گفت: «ما فقط دنبال نوعی تنش‌زدایی سیاسی نیستیم. بلکه مایل به داشتن رابطه هستیم. ولی چنین کاری نیازمند پیشرفتی ملموس در حوزه‌هایی است که مایه‌ی نگرانی ما و همسایگان است.»

فیصل بن فرحان، با اشاره به این‌که نگرانی نسبت به برخی رفتارهای ایران در منطقه منحصر به پادشاهی عربستان سعودی نیست، گفت: «اگر ما شاهد پیشرفت ملموس در آن حوزه‌ها باشیم، آن زمان البته، برقراری ارتباط امکان‌پذیر است. تا این لحظه چیزی ندیده‌ایم؛ ولی همچنان امیدواریم شاهد آن باشیم و برای رسیدن به آن تلاش خواهیم کرد.»

ایران و عربستان از دی ماە ۹۴، در پی به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد روابط دیپلماتیک خود را قطع کردند.

تاکنون چهار دور گفت‌وگو میان ایران و عربستان در عراق برگزار شده و انتظار می‌رود که دور پنجم این گفتگوها به‌زودی برگزار شود.

/ا.م