آمریکا یکصد شناور و زیردریایی بدون سرنشین را در آب‌های خاورمیانه فعال می‌کند

این تجهیزات جدید به ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که مقر فرماندهی آن در منامه‌ی در بحرین است، افزوده می‌شوند
بالگرد بدون سرنشین آمریکایی
بالگرد بدون سرنشین آمریکایی

اربیل(کوردستان۲۴)- ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که به‌منظور مقابله با تهدیدها و خشونت‌های ایران که «خطر شماره یک در منطقه است» یگان جدیدی را تشکیل می‌دهد.

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا در منامه در بحرین مستقر است.

به گزارش صدای آمریکا، تیم هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی این کشور، روز دوشنبه دوم بهمن در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت این یگان از تابستان سال آینده با حضور ۱۰۰ شناور و زیردریایی بدون سرنشین، فعال می‌شود. وی افزود: «هدف ما افزایش آگاهی و هوشیاری در حوزه‌ی دریایی است تا تصویری مشترک از حوزه دریایی با متحدان بین‌المللی خود بسازیم.»

برد کوپر، فرماندهی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، اعلام کرد که این شناورها و زیردریایی‌های بدون سرنشین، توانایی رصد را به شکل شاخصی بالا می‌برند و مراتب امنیتی برای دریانوردی و انتقال کشتی‌های حامل نفت و گاز را افزایش می‌دهد.

تیم هاوکینز گفت که در یک نمایشگاه محصولات روباتیک در ابوظبی، آدمیرال کوپر چشم‌انداز ایالات‌متحده برای ساخت یگانی متشکل از یک‌صد شناور بدون سرنشین را اعلام کرد. به گفته‌ی هاوکینز، این ناوگان با همراهی شرکای منطقه‌ای تا تابستان سال آینده، آماده و فعال می‌شود.

آدمیرال کوپر افزود: «با استفاده از سیستم بدون سرنشین و کنترل از راه دور، ما می‌توانیم توانایی دید خود را بالا ببریم، قابلیت اعتماد را افزایش دهیم، و عامل انسانی را هم از آن دور کنیم. افزایش چنین سیستمی تنها راه برای پوشاندن فواصلی است که امروز با آن روبرو هستیم.»

تیم هاوکینز هم در این مورد گفت: «این پهپادها در کنار کشتی‌های سرنشین‌دار حرکت می‌کنند و به ما اجازه می‌دهد بهتر ببینیم چه چیزی در بالا و همچنین در زیر آب در حال روی دادن است. اگر ما بتوانیم حوزه شناسایی تهدید را بیشتر کنیم، بهتر می‌توانیم در آب‌ها قدرت دفاعی داشته باشیم.»

برد کوپر گفت: «به‌طور مشخص و موثقی می‌دانیم که ایران تهدید شماره یک در منطقه‌ای است که ما در مورد آن صحبت می‌کنیم. در توانایی آن‌ها موشک‌های بالستیک، موشک‌های کروز و پهپادها و هم توانایی و هم تولید گسترده آن و همچنین قدرت نیروهای نیابتی آن‌ها حضور دارد.»

/ا.م