رسانه‌های ایران ازاحتمال شکست مذاکرات وین خبر دادند

یکی از اعضای کمسیون امنیت مجلس ایران از دریافت خبرهای ناخوشایند از وین خبر داده است
.
.

اربیل (کوردستان ۲۴)- در ایران همزمان با تکذیب خبر ضرب‌الاجل آمریکا برای این کشور در مذاکرات اتمی، گفته‌ می‌شود اخبار خوشایندی در این مورد بە گوش نمی‌رسد.

خبرگزاری فارس، در گزارشی با عنوان «آیا آمریکایی‌ها زیر میز مذاکرات خواهند زد؟» نوشت: "مواضع و تحرکات داخلی آمریکا نشان می‌دهد احتمال زیر میز زدن آمریکایی‌ها در مذاکرات کم نیست. آنچه در واشنگتن مشاهده می‌کنیم، ادامه بازی توافق با دموکرات و خروج از آن توسط جمهوری‌خواه است. بر همین اساس، اگر تضمین‌های لازم از واشنگتن گرفته نشود، توافق چندان سودی برای ایران نخواهد داشت".

فارس درنهایت این خبر نتیجه‌گیری کرده است که "اگر در آینده به‌واسطه هر ادعای ریزودرشتی، پرونده ایران مجدداً به شورای حکام ارجاع شود، چنین توافقی چندان قابل‌اعتنا نیست".

از سو دیگر، خبرگزاری ایلنا، روز شنبه ٧ اسفند ۱۴۰۰، به نقل از مرتضی محمودوند، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، ضمن بیان اینکه «اخبار خوبی از مذاکرات وین منعکس نمی‌شود» هشدار داد که در صورت عدم رعایت «منافع ملت ایران در مذاکرات»، مجلس به این موضوع ورود خواهد کرد.

خبرگزاری مهر نیز در خبری کوتاه به اعلام ضرب‌اجل ۲۴ ساعته‌ی آمریکا در مورد مذاکرات اتمی پرداخت و گزارش کرد که "پس از انتشار اخباری در خصوص تعیین ضرب‌الاجل ۲۴ ساعته‌ی آمریکا برای جمهوری اسلامی ایران به جهت اخذ تصمیمات نهایی در خصوص مذاکرات، یک منبع ارشد در وزارت امور خارجه، این خبر را از اساس نادرست دانست. مهر به نام منبع خود اشاره نکرده است.

دور هشتم مذاکرات با هدف احیای برجام با شرکت نمایندگان ایران، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا و آمریکا در وین ادامه دارد. نمایندگان آمریکا به‌صورت غیرمستقیم در این مذاکرات حضور دارند و مقام‌های ایران می‌گویند حاضر به مذاکره مستقیم با آن‌ها نیستند.

هدف نهایی این مذاکرات بازگشت به روح توافق هسته‌ای تیرماه سال ۱۳۹۴ بین ایران و قدرت‌های جهانی یعنی لغو تحریم‌ها علیه ایران، ازجمله تحریم‌های مهم صنایع و صادرات نفت در ازای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای تهران و طولانی کردن زمان لازم برای تولید اورانیوم غنی‌شده‌ی موردنیاز ساخت سلاح هسته‌ای است.

/ا.م