اقلیم کوردستان کد بین‌المللی ISO را دریافت کرد

کد اختصاصی بە استان‌های اربیل، دهوک و سلیمانیه از سوی سازمان بین‌المللی استاندارد‌سازی اعطاء شد و در آینده این کد برای استان حلبجه نیز اختصاص داده خواهد شد
وظیفه سازمان ایزو، تدوین استاندارد‌های بین‌المللی است
وظیفه سازمان ایزو، تدوین استاندارد‌های بین‌المللی است

اربیل (کوردستان 24) - سازمان بین‌المللی استاندارد‌سازی موسوم به ISO کد اختصاصی اقلیم کوردستان را با نشان  (IQ-KR) اعلام کرد.

در پی هماهنگی و درخواست مشترک وزارت برنامه‌ریزی اقلیم کوردستان و عراق، کد اختصاصی بە استان‌های اربیل، دهوک و سلیمانیه از سوی سازمان بین‌المللی استاندارد‌سازی اعطاء شد و در آینده این کد برای استان حلبجه نیز اختصاص داده خواهد شد.

بر اساس قوانین سازمان (Unicode)، اقلیم کوردستان می‌تواند از این پس از اموجی و پرچم کوردستان در سازمان نامبرده استفاده کند.

ISO یک سازمان بین‌المللی است که همانند سایر سازمان‌های بین‌المللی وظایفی را بر عهده دارد که در سطح بین‌المللی و در همه کشورها قابلیت اجرا و حمایت دارد. وظیفه سازمان ایزو، تدوین استاندارد‌های بین‌المللی با استناد به خواسته‌ها و شرایط قانونی همه کشورها و به منظور یکپارچه‌سازی همه فرآیندها و روال انجام کارها با هدف تسهیل در تولید و توسعه روزافزون تولیدات و خدمات در سایه حمایت از تولید کننده و مصرف کننده می‌باشد.

ایزو از اتحاد دو سازمان فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های استاندارد ملی و کمیته هماهنگی استاندارد سازمان ملل متحد (UNSCC) تشکیل شده است.

در سال 1946 بیش از 25 کشور در مؤسسه مهندسان عمران در لندن ملاقات کردند تا یک سازمان بین‌المللی جدید ایجاد کنند که هدف آن "تسهیل هماهنگی و هماهنگی بین‌المللی استانداردهای صنعتی" بود. سازمان‌های جدید ISO در ماه فوریه 1947 عملیات خود را آغاز کردند.

همانطور که سازمان بین‌المللی استاندارد برای زبان‌های مختلف به صورت متفاوتی ترجمه می‌شد، تصمیم گرفته شد که ایزو نام اختصاری کوتاه برای سازمان ISO باشد.امروز ایزو به کنفدراسیون نمایندگان بیش از 150 کشور تبدیل شده است و بیش از 16500 استاندارد بین‌المللی را منتشر کرده است. آنها به صورت منظم ملاقات میکنند تا استانداردهای مدیریت جدیدتر را توسعه دهند.