مذاکرات احیای برجام با واردکردن شوک از سوی روسیه متوقف شده است

کشورهای اروپایی می‌گویند در صورتی که روسیه بر خواست خود پافشاری کند باید در جستجوی «گزینه‌های دیگر» باشند
مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا برای احیای برجام
مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا برای احیای برجام

اربیل (کوردستان۲۴) - جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا، پیش از ظهر جمعه، ۲۰ اسفند، در یک پیام توئیتری نوشت: «به دلیل عوامل خارجی وقفه در مذاکرات وین لازم است.»

او درباره این عوامل توضیح بیشتری نداده، اما در ادامه نوشته، متن نهایی توافق "اساساً آماده" است و روی میز قرار دارد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران، با بازنشر توئیت بورل در صفحه‌ی شخصی خود در توئیتر نوشت، وقفه در مذاکرات وین می‌تواند زمینه‌ساز حل معضلات باقی‌مانده و بازگشت نهایی به توافق هسته‌ای باشد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، خطیب‌زاده با تأکید بر این‌که تمرکز همه طرف‌ها دست‌یابی به موفقیت در مذاکرات است نوشت: «هیچ عامل خارجی‌ای بر اراده مشترک ما برای حرکت به سمت یک توافق جمعی اثر نخواهد گذاشت.»

جوزپ بورل می‌گوید به‌عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام همراه با تیم خود با تمام طرف‌های توافق هسته‌ای و آمریکا برای غلبه بر وضعیت فعلی و رسیدن به توافق نهایی در ارتباط می‌ماند.

هیئت‌های نمایندگی مذاکره کننده در وین برای بازگرداندن برجام، در صورتی که روسیه بر خواست خود پافشاری کند، باید در جستجوی «گزینه‌های دیگر» باشند. گفتگوهای وین که به نظر می‌رسید در روزهای اخیر به نتیجه رسیده و یا آخرین چانه‌زنی‌ها را پشت سر بگذارد، با پیش کشیدن خواست ناگهانی روسیه ناگزیر دچار وقفه شد و آمریکا از تهران و مسکو خواست تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

ایالات‌متحده روز جمعه ۲۰ اسفند از مسکو و تهران خواست که «تصمیمات» لازم برای احیای توافق هسته‌ای وین را بگیرند درحالی‌که درخواست‌های لحظات آخر روسیه مذاکرات را از مسیر خود منحرف کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات‌متحده، پس‌ازآن که اتحادیه اروپا اعلام کرد وقفه‌ای در مذاکرات هسته‌ای افتاده است، به خبرنگاران گفت: «باید درجایی مانند تهران و مسکو تصمیماتی گرفته شود.»

وی افزود: «ما اطمینان داریم که می‌توانیم به‌طور دو جانبه به برجام بازگردیم اگر که...آن تصمیمات درجایی مثل تهران و مسکو گرفته شود.»

/ا.م