برافراشتن بزرگترین پرچم کوردستان در آکری

بزرگترین پرچم کوردستان به طول ١٠٠ متر و عرض ٩ متر بر فراز کوە آکری برافراشتە شد
بزرگترین پرچم کوردستان به طول ١٠٠ متر و عرض ٩ متر
بزرگترین پرچم کوردستان به طول ١٠٠ متر و عرض ٩ متر

اربیل (کوردستان ٢٤) – آکری خود را برای میزبانی از هزاران گردشگر داخلی و خارجی در مراسم نوروز آماده کرده، امسال بزرگترین پرچم کوردستان بر فراز یکی از کوه‌های این شهر برافراشته شد.

یک خیاط آکری، بزرگترین پرچم کوردستان را به طول ١٠٠ متر و عرض ٩ متر را برای مراسم نوروز امسال در آکری آماده کرد.

در بیشتر شهرهای کوردستان آماده‌سازی برای مراسم نوروز و میزبانی از گردشگران به اتمام رسیده است.

اسماعیل مینه خان، مدیرکل سازمان گردشگری اربیل، آمار ورود گردشگران به پایتخت اقلیم اعلام کرد که در مدت سه ماه گذشته بیش از ٤٦٧ هزار گردشگر وارد اربیل شده‌اند که ٣٥ هزار نفر از آنان خارجی و بقیه از استان‌های جنوب و مرکز عراق بوده‌اند.

هر سال با نزدیک شدن به فصل بهار و آمدن عید نوروز آمار ورود گردشگران به اقلیم کوردستان افزایش می‌یابد

.
.

آکری، پایتخت نوروز در اقلیم کوردستان

شهرستان باستانی آکری واقع در ١٥٢ کیلومتری مرکز استان دهوک، ٥٨٠ سال پیش از میلاد مسیح در زمان "میر زند کورد" تاسیس شده است.

آکری تقریبا جمعیتی حدود ٢٣ هزار نفر با اکثریتی کورد و اقلیت قابل توجه آشوری را در خود جای داده است. این شهرستان همانند بیشتر مناطق دیگر کوردستان، زمانی محل زندگی جوامع بزرگی از یهودی‌ و مسیحی‌ها بود. بقایایی از این جوامع را می‌توان در سنگ‌های صومعه کوچک شهر مشاهده نمود.

KK

آکری که به عنوان پایتخت نوروز از آن یاد می‌شود، روز ٢١ ماه مارس هر سال میلادی، میزبان جشن‌های نوروزی می‌باشد. خصوصا آکری برای جشن‌های باشکوه و مجلل با شعله‌های آتش، آتش بازی، رقص کوردی و رژه مردان محلی و پایین آمدن زنان از تپه با مشعل‌های فروزان محبوبیت دارد.

گردشگران می‌توانند در میدان اصلی شهر ساختمان متروک اما زیبایی را که زمانی متعلق به دولت مرکزی در زمان امپراتوری عثمانی بود ، مشاهده کنند. بازار و مسجد باشکوه ، قلب و روح شهر است.

ل

مردم آکری نیز مانند اکثر کوردها، استقبال گرمی از گردشگران می‌کنند، به طوری که اقامت در این شهر به همە احساس فوق‌العاده‌ای می‌دهد.

سالانه صدها هزار گردشگر از این شهرستان و مناطق کردشگری حومه‌اش دیدن می‌کنند. به همین دلیل برنامه‌هایی برای ساخت هتل و استراحتگاه‌های جدید وجود دارد. بخصوص اینکه گردشگران خوابیدن در محوطه باز در مجاورت آب را ترجیح می‌دهند.

آبشار آکری به بلندی ۳۰ متر در طول تابستان که درجه هوا به ۵۰ درجه سانتیگراد می‌رسد ، پناهگاهی خنک و سایه‌دار برای تجمع مردم می‌باشد. کافه و رستوران‌ها در سراسر چشمه‌های طبیعی، چای و کباب سرویس می‌دهند و آنجا نقطه مناسبی برای نشستن و خنک شدن همراه با مردم محلی است.

به نظر می‌رسد این شهر کوچک پتانسیل آن را دارد که به درخواست گردشگران خارجی و محلی پاسخ دهد. بدون شک آکری یکی از زیباترین مناطق کوردستان و مجموعه‌ای از مکان‌های دیدنی و تاریخی با فعالیت‌های سرگرم کننده می‌باشد.