جی گارنر: کوردها باید بستر اقتصادی و سیاسی را برای رسیدن به استقلال آماده بکنند

اولین حاکم مدنی آمریکا می‌گوید پرزیدنت بارزانی در سرنگونی حکومت صدام نقش مؤثری داشت
جی گارنر، اولین حاکم مدنی آمریکا در عراق
جی گارنر، اولین حاکم مدنی آمریکا در عراق

اربیل (کوردستان ۲۴)- جی‌گارنر حاکم مدنی آمریکا پس از سرنگونی حکومت بعث و آزادی عراق در سال ۲۰۰۳، در سمیناری در دانشگاه کوردستان، ضمن اشاره به تغییرات سریع در جهان گفت "بدون شک این تغییرات فرصت‌های زیادی در اختیار کوردها قرار می‌دهد."

جی گارنر تصریح کرد که "بدون ایفای نقش پرزیدنت مسعود بارزانی رژیم صدام در سال ٢٠٠٣ سرنگون نمی‌شد."

گارنر در ابتدای این سمینار گفت: " اقلیم کوردستان لازم است بستر اقتصادی و فرهنگی را برای به‌دست آوردن استقلال آماده بکند و شما منابع طبیعی خودی در اختیار دارید و در مرکز انرژی جهان هستید و میهن قشنگی دارید."

اولین حاکم مدنی آمریکا پس از حکومت بعثی در عراق، گفت: متأسفانه خبر بد این است که هیچ کمک خارجی به شما نمی‌رسد. آنان ثبات عراق را می‌خواهند و اکنون این موضوع را بر استقلال کوردها ترجیع می‌دهند. شمار کوردها باید در این راستا کار بکنید و بدون آنکه جنگ برپا بشود، با هوشیاری از طریق دیپلماتیک برای استقلال تلاش نمایید. "

گارنر گفت: " در اقلیم کوردستان در طول ١٠٠ سال گذشته وقتی ترک‌ها برای تقیسم کوردها توافق کردند یا در سال ۱۹۷۵ کی سنجر جمهوری کوردستان در مهاباد را سرنگون کرد، یا در سال ۱۹۹۱ جرج بوش بە شما گفت برمی‌گردیم با شما همکاری خواهیم کرد، اما برای همکاری بازنگشت و هنگام برگزاری همه‌پرسی کسی با شما همکاری نکرد. این‌ها نشان می‌دهد که باید به خودتان متکی باشید و خودتان دستاورد برای خودتان داشته باشید. به این معنی است که برای به دست آوردن استقلال نقشه راه لازم است، اتحاد لازم است، یعنی باید مشکلات میان اربیل و سلیمانیه را حل کنید."  وی تصریح کرد که " اگر می‌خواهید به اهدافتان برسید، باید متحد باشید، باید سلیمانیه و اربیل باهم متحد بشوند و در بغداد دستی نیرومند باشید."

جی‌گارنر در بخش دیگری از این کنفرانس گفت" باید به هدفی که دارید اطمینان داشته باشید. نباید به دیگران متکی باشید، تا از شما دفاع بکنند. "

گارنر در ادامه گفت: " اکنون اکثر آمریکایی‌ها به وجود یک عراق متحد معتقد نیستند. لازم است سیاست خارجه‌ی آمریکا که ۱۹ سال است اشتباه می‌کند، در این راستا باشد. باید این سیاست را تغییر بدهد. باید واشنگتن این حقیقت را درک بکند."

اولین حاکم مدنی آمریکا در عراق در مورد نقش  پرزیدنت مسعود بارزانی در سرنگونی رژیم صدام حسین در بغداد در سال ۲۰۰۳ گفت: " همه می‌دانیم که نقش پرزیدنت بارزانی مؤثر بود، اگر پرزیدنت بارزانی نبود، سرنگونی صدام حسین مشکل بود، یعنی اگر بارزانی نبود، سرنگونی رژیم صدام حسین رخ نمی‌داد."

/ا.م