سه هزار کودک در اقلیم کوردستان به عارضه‌ی اتیسم مبتلا هستند

در استان اربیل یک هزار کودک به اتیسم مبتلا هستند

 

امید خوشناو با اشاره بە وجود یک هزار کودک مبتلا به اتیسم در اربیل، گفت که بە زودی سنگ بنای یک مرکز حمایت از کودکان اتیسم را خواهیم گذاشت.

استاندار اربیل گفت که " در اقلیم کوردستان ١٣مرکز مبارزه با اتیسم در کوردستان فعال هستند کە از این تعداد ١٢ مرکز غیرولتی هستند. وی گفت، متأسفانه کودکان سن ١٢ سال به بالا نمی‌توانند از خدمات این مراکز استفاده بکنند کە وظیفه‌ی سنگینی را بر اولیای آنان تحمیل کرده است.  

امید خوشناو ضمن اشاره به تأسیس یک مرکز جدید برای حمایت از مبتلایان بە اتیسم گفت، کودکان بی‌سرپرست نیز از خدمات این مرکز بهره‌مند خواهند شد.

کمال جباری، رئیس جمعیت اوتیسم کوردستان در این مراسم به مشکلات و گرفتاری‌های مبتلایان به اتیسم پرداخت و گفت: امسال در حالی مراسم روز جهانی اتیسم را برگزار می‌کنیم کە هنوز هم مبتلایان به اوتسیم در خانه‌های خود در بدترین شرایط بسر می‌برند و براثر افزایش شمار مبتلایان به اوتیسم و عدم وجود مراکز خدماتی لازم، وضعیت رو به خرابی پیش می‌رود. 

به گفته‌ی کمال جباری بر اساس آمارهای غیررسمی اکنون بیش از سه هزار کودک مبتلا به اتیسم در اقلیم کوردستان وجود دارند. از این تعداد ١٠٠٠ نفر در اربیل،. ٩٠٠ نفر در استان سلیمانیە وادارەی گرمیان، ۷۵ نفر در استان دهوک ۴۰۰ نفر در استان حلبچه هستند.

اتیسم (autism) یا درخودماندگی، نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود. به کسانی که این اختلال را دارند، اتیستیک یا درخودمانده گفته می‌شود. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه‌ی تعاملات اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی تأثیر می‌گذارد. کودکان و بزرگسالان مبتلا به اتیسم، در ارتباطات کلامی و غیر کلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت‌های مربوط به بازی، مشکل دارند.

/ا.م