ارمنستان و آذربایجان برای برگزاری مذاکرات صلح توافق کردند

منطقه‌ی قره‌باغ، پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی سابق سال‌هاست به منطقه‌ی جنگی میان آذربایجان و ارمنستان تبدیل شده است
تصویری از منطقه‌ی قره‌باغ ، منطقه‌ی مورد اختلاف ارمنستان و آذربایجان
تصویری از منطقه‌ی قره‌باغ ، منطقه‌ی مورد اختلاف ارمنستان و آذربایجان

اربیل (کوردستان۲۴)- در پی سومین دیدار نخست‌وزیر ارمنستان و رئیس‌جمهوری آذربایجان طی شش ماه اخیر، که به‌منظور رفع تنش‌ها در مورد منطقه‌ی قره‌باغ در بروکسل برگزار شده بود، بنا بر اعلام دفتر نخست‌وزیر ارمنستان این کشور و جمهوری آذربایجان برای برگزاری مذاکرات در مورد منطقه‌ی مورد اختلاف قره‌باغ توافق کردند.

نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان، یک روز پیش از اعلام این خبر در بروکسل دیدار کرده و سومین نشست مشترک خود طی شش ماه اخیر را به میزبانی اتحادیه‌ی اروپا برگزار کردند.

خبرگزاری رویترز گزارش کرد که پس از این نشست دفتر پاشینیان در بیانیه‌ای اعلام کرد که نخست‌وزیر ارمنستان و رئیس‌جمهوری آذربایجان به وزرای خارجه دو کشور دستور دادند که مقدمات لازم برای مذاکرات صلح را فراهم کنند.

تاکنون جمهوری آذربایجان به این خبر واکنشی نشان نداده است. 

در نشست سه‌جانبه‌ی اخیر بروکسل، چارلز میشل رئیس شورای اروپا نیز بر تعهد این اتحادیه به تعمیق همکاری خود با ارمنستان و آذربایجان برای همکاری نزدیک در غلبه بر تنش‌ها و ترویج شرایط امن، باثبات، صلح‌آمیز و مرفه به نفع همه‌ی مردم منطقه تأکید کرد.

منطقه‌ی قره‌باغ، از سال‌ها پیش پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی سابق به یکی از مناطق مناقشه برانگیز میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان تبدیل شده است. منطقه‌ای قره‌باغ که اکثریت جمعیت آن را ارمنی‌ها تشکیل می‌دهند، در خاک جمهوری آذربایجان واقع شده است.

/ا.م