سلام عبدالله: حاکمیت کنونی بغداد تفاوت چندانی با رژیم بعث ندارد

سلام عبدالله نویسنده و تحلیلگر مسایل سیاسی عراق
سلام عبدالله نویسنده و تحلیلگر مسایل سیاسی عراق

اربیل (کوردستان ٢٤) – عراقی‌ها استقبال گرمی از نوزدهمین سالگرد سقوط رژیم بعث نکردند. سلام عبدالله نویسنده و تحلیلگر مسایل سیاسی عراق معتقد است که حاکمیت کنونی بغداد تفاوت چندانی با حاکمیت رژیم بعث ندارد. وی در مصاحبه‌ای با کوردستان ٢٤ به بررسی اوضاع سیاسی عراق پرداخت و تاکید کرد که تنها کوردها پس از سقوط رژیم بعث به شیوە جدی کار کردند.

 

عراقی‌ها استقبال گرمی از نوزدهمین سالگرد سقوط رژیم بعث نکردند، این را چگونه باید تحلیل کرد؟

رویای بزرگی در سر داشتیم، اما عملی نشد و حتی تماما برعکس شد. در حقیقت تنها کوردها پس از سقوط رژیم صدام حسین کاری جدی انجام دادند؛ کوردها حاکمیت و دولت خود را پایه‌ریزی کردند و موسساتی دموکراتیک تاسیس کردند. این روند در وسط و جنوب عراق کاملا متفاوت است. در حقیقت هدف آنان از سقوط رژیم بعث، تاسیس موسسات دموکراتیک و سیستم فدرالی در عراق نبود. با گذر زمان چهره واقعی آنان آشکار و معلوم شد که تلاش تمام آنان این بود که یک جریان حاکمیت را در دست بگیرد و مذهبی مشخص بر عراق تحمیل شود و دموکراسی، پارلمان و جامعه مدنی را نادیده بگیرند.  

پس از ١٩ سال در عراق هیچ تغییر مثبتی ایجاد شده است؟

مردم انتظار داشتن پس از سقوط رژیم بعث، شاهد فضای آزاد و دموکراتیک باشند، اما بالعکس امروز می‌بینیم که شبه‌نظامیان بر دولت استیلا دارد، پارلمانی پوشالی وجود دارد که اعضاء آن هیچگونه تجریه سیاسی و مبارزاتی ندارند. خرید و فروش پست‌های دولتی عراق در بورس هست. اگر بیننده کانال تلویزیون‌های عربی باشید، تمام حقایق را میدانید. چند روز پیش یکی از کانال‌های تلویزیونی عراق گزارشی در مورد خرید و فروش پست‌های نظامی و ترفیع درجه آماده کرده بود. چیزهای در عراق اتفاق می‌افتند که باورش برای هر کسی دشوار است.

هیچ تغییری از لحاط بینش و شیوه تفکر ایجاد شده است؟

اکنون بینش قرون وسطایی در بغداد حاکم است. طرز تفکر آنان از بینش رژیم بعث بدتر است؛ بعثی‌ها اهمیت چندانی به مذهب و مذهب‌گرایی نمی‌دادند. کسانی که از امور سیاسی دور بودند، می‌توانستند زیر حاکمیت بعث زندگی کنند، اما پس از سقوط رژیم صدام حسین کار بجایی رسید هر کسی با اسم عمر، جان و مالش در معرض خطر بود، درک این واقعیت دشوار است.

شما از بینش آنان در امور داخلی عراق گفتید، اکنون شیوه تفکر آنان در مورد کوردها چگونه است؟

آنان خیلی از رژیم بعث بدتر هستند.

ولی آنان مرتکب جنایاتی همچون حمله شیمیایی و نسل‌کشی نشدند، اکنون قانون اساسی عراق وجود دارند و اقلیم کوردستان، اقلیمی قانونی می‌باشد.

آنان اگر قدرت کامل داشته باشند، نکوهیده‌تر از رژیم بعث رفتار می‌کنند. آنان ٥٨ ماده قانونی اساسی را فراموش کرده‌اند، فقط ماده‌های را اجرا می‌کنند که به مصلحت خودشان هست.  

معتقدی که رژیم بعث از آنان بهتر بوده است؟

نه به این معنی، زیرا رژیم بعث، رژیمی دیکتاتور بود، اما معتقدم که آنان بهتر از بعث نیستند. کوردها و ملت عراق در آرزوی چنین حاکمیتی نبودند. صدام حسین علی‌رغم اینکه دیکتاتور بود، به این نتیجه رسید که کوردستان را در اختیار کوردها قرار دهد و مرز در بین کوردستان و عراق ایجاد ترسیم شد.

اما سازمان ملل متحد این کار را انجام داد، صدام حسین تا آخر حاکمیتش به فکر بازگشت و تسلط بر کوردستان بود.

اگر از برخی از حوزه‌های علمیه در وسط و جنوب عراق دیدار کنید، خواهی دانست که شیوه تفکر آنان در مورد کوردها و تسلط بر کوردستان چیست. آنان معتقدن که از میان بردن کورد و کوردستان از اولویت کاری امام زمان هست. این شیوه تفکر از چه لحاظ بر رژیم بعث ارجحیت دارد؟

نظرشما در مورد آینده عراق چیست؟ باید چه کرد؟

باید مبارزین و بخصوص جریان‌های سنی، برای نهادینه کردن سیستم دموکراسی در عراق تلاش کنند و به شبه‌نظامیان فرصت ندهند. در کشوری که ارتش رسمی دارد، وجود ٦٤ گروه شبه‌نظامی امری ضروری نیست. بودجه این شبه نظامیان از بودجه ارتش عراق بیشتر است.