خطیب‌زاده: "آنچه در مذاکرات باقی‌مانده بیش از یک موضوع بین ما و آمریکاست"

برخی از نمایندگان مجلس ایران دولت را در مذاکرات برجام به عبور از خطوط قرمز متهم کرده‌اند
تیم مذاکره‌کننده‌ی ایران از اواخر سال گذشته تاکنون بە مذاکرات برجام برنگشته است
تیم مذاکره‌کننده‌ی ایران از اواخر سال گذشته تاکنون بە مذاکرات برجام برنگشته است

اربیل (کوردستان ۲۴)- سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران در واکنش به اظهارات تعدادی از نمایندگان مجلس این کشور درباره‌ی مذاکرات احیای برجام گفت: "آنچه در مذاکرات باقی‌مانده بیش از یک موضوع بین ما و آمریکاست".

پیش‌ازاین برخی از اعضای جبهه پایداری در مجلس ایران ازجمله محمود نبویان و علی خضریان با انتشار بخش‌هایی از پیش‌نویس توافق احتمالی، به این توافق اعتراض کرده‌اند.

محمود نبویان، طی یادداشتی در خبرگزاری «فارس» نوشت که برخی از خطوط قرمز موردنظر علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در مذاکرات هسته‌ای نقض شده است و دراین‌باره خواستار تغییر فوری تیم مذاکره‌کنندگان شد.

سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران گفته است که هنوز به نقطه‌ای نرسیدیم که طرف آمریکایی نشان دهد به تعهداتش عمل می‌کند.

خطیب‌زاده همچنین گفت: "آنچه در مذاکرات باقی‌مانده بیش از یک موضوع بین ما و آمریکاست".

مقام‌های جمهوری اسلامی در حاشیه‌ی مذاکرات  برجام در وین، مذاکراتی را نیز با کره‌ی جنوبی درباره بدهی‌های سئول به تهران انجام داده‌اند. خطیب‌زاده در مورد شایعات مبنی بر پرداخت این کشور به ایران، گفت: کره‌ی جنوبی «بدهی قطعی از فروش نفت و میعانات گازی» به ایران دارد و «اقدام مؤثری برای بازپرداخت آن صورت نداده است.»

به گزارش رسانه‌های آمریکا دین کشور در پیامی که انریکه م مورا هماهنگ‌کننده‌ی اروپایی برجام  آن را به ایران منتقل کرده، هنوز پاسخی برای خروج از بن‌بست برجام از ایران دریافت نکرده است.

 مذاکرات احیای برجام از پیش از نوروز ۱۴۰۱ متوقف شده و چشم‌اندازی برای ازسرگیری مشاهده نمی‌شود.

/ا.م