اتحادیه‌ی اروپا مأموریت خود در اقلیم کوردستان و عراق را به مدت دو سال دیگر تمدید کرد

مشاوران امنیتی اتحادیه‌ی اروپا در اربیل و بغداد مستقر هستند
مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کوردستان و "ماری پارِت" مسئول دفتر اتحادیه‌ی اروپا در اقلیم کوردستان / آرشیو
مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کوردستان و "ماری پارِت" مسئول دفتر اتحادیه‌ی اروپا در اقلیم کوردستان / آرشیو

اربیل (کوردستان۲۴)- به گزارش روزنامه‌ی "القدس العربی"، شورای اتحادیه‌ی اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که دوره‌ی حضور مشاوران امنیتی این شورا در عراق را تا اردیبهشت ۱۴۰۳ تمدید کرده است.

طبق برنامه‌ی اعلام‌شده‌ی  قبلی، زمان حضور مشاوران اتحادیه‌ی اروپا ۱۰ اردیبهشت سال جاری به‌پایان می‌رسد اما پس از رایزنی با دولت عراق، اعضای اتحادیه‌ی اروپا تصمیم گرفتند که دوری این مأموریت را به مدت دو سال دیگر تمدید کنند.

در بیانیه‌ی شورای اتحادیه‌ی اروپا آمده است که دولت‌های عضو این اتحادیه با این ایده موافق هستند که عراق نیاز به حمایت و پشتیبانی بیشتر در زمان فعلی دارد.

بر اساس این بیانیه، هیئت مشورتی اتحادیه اروپا به ارائه‌ی مشاوره‌ی راهبردی و تخصصی جهت اجرای جنبه‌های غیرنظامی برنامه‌ی اصلاحات در بخش امنیت عراق ادامه خواهد داد.

مقر هیئت مستشاران اتحادیه‌ی اروپا در اربیل پایتخت اقلیم کوردستان و بغداد پایتخت عراق فدرال واقع شده است.

شورای اتحادیه اروپا در این بیانیه تصریح کرد؛ مأموریت آنها در راستای کمک به عراق در اجرا و توسعه‌ی راهبردی امنیت ملی این کشور است. فرآیندی که توسط تعدادی از شرکای بین‌المللی حمایت می‌شود و شامل چندین حوزه ازجمله حمایت از اصلاحات نهادی، مقابله با جرائم سازمان‌یافته، مقابله با فساد، حفاظت از ثروت و میراث این کشور، مدیریت مرزها و مقابله با تروریسم است.

این هیئت مستشاری به مقامات دفاتر مشاوره امنیت ملی، وزارت کشور و سایر نهادهای درگیر در جنبه‌های غیرنظامی عراقی مشاوره می‌دهد.

مأموریت هیئت مشورتی اتحادیه‌ی اروپا،  در ۲۴مهرماه ۱۳۹۶ در پاسخ به درخواست کمک از سوی عراق، آغاز شده است.

/ا.م