دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان در بغداد برگزار شد

سلسله مذاکرات ایران و عربستان با میانجیگری عراق برگزار می‌شود
حسیبن امیر عبداللهیان و فرحان بن فیصل، وزاری خارجه‌ی ایران و عربستان
حسیبن امیر عبداللهیان و فرحان بن فیصل، وزاری خارجه‌ی ایران و عربستان

اربیل (کوردستان۲۴)- پایگاه خبری نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، روز شنبه٣ اردیهشت ۱۴۰۱، گزارش کرد کە دور پنجم گفت‌وگوها میان نمایندگان تهران و ریاض به میانجی‌گری عراق در بغداد برگزار شده است.

به گزارش نورنیوز،  در این دور از گفت‌وگوها دو طرف در مورد ازسرگیری روابط و احتمال دیدار وزیران خارجه‌ی دو کشور خارجه ابراز امیدواری کردند.

نورنیوز در توییتی که  به مناسبت برگزاری این مذاکرات منتشر کرده عکسی هم از مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق، در میان نمایندگان دو کشور منتشر کرده است. دولت عراق از آغاز سال گذشته تلاش‌هایی را برای کاهش تنش بین ایران و عربستان آغاز کرده است.

پیش‌تر قرار بود دور پنجم گفت‌وگوها اواخر زمستان گذشته برگزار شود، اما سه روز قبل از برگزاری، وب‌سایت خبری «نورنیوز» که به شورای عالی امنیت ملی ایران نزدیک است، بدون اشاره به دلیلی مشخص، گزارش کرد کە ایران این مذاکرات را به‌طور یک‌جانبه لغو کرده است.

مناسبات رسمی ایران و عربستان در سال ۱۳۹۵ قطع شد و تنش میان دو کشور در سال ۱۳۹۸ در پی حملات موشکی شبه‌نظامیان حوثی به تأسیسات نفتی عربستان به اوج خود رسید. ریاض، ایران را به پشتیبانی از این حملات معرفی می‌کند اما تهران همواره اتهام مداخله در این زمینه را رد کرده است.

/ا.م