نایب‌رئیس پیشین مجلس ایران: از اول به دنبال ساخت بمب اتم بودیم

مقامات ایران با استناد به فتوای علی خامنه‌ای می‌گویند به دنبال ساخت بمب اتم نیستند
علی مطهری، نایب رئیس دوره‌ی پیشین مجلس ایران
علی مطهری، نایب رئیس دوره‌ی پیشین مجلس ایران

اربیل (کوردستان ۲۴)- علی مطهری، نایب‌رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی ایران،  روز یکشنبه چهارم اردیبهشت ۱۴۰۱، در مصاحبه با "باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران" در پاسخ به سؤالی در خصوص اظهارنظر سابقش درباره‌ی این‌که "می‌توانیم در ایران بمب اتم بسازیم چون شرع استفاده از بمب اتم را برای ما حرام کرده نه ساخت آن را" گفت: "از همان ابتدا که وارد فعالیت هسته‌ای شدیم هدفمان ساخت بمب و تقویت قوای بازدارنده بود، اما نتوانستیم محرمانه بودن این مسئله را حفظ کنیم و گزارش‌های محرمانه توسط گروهک منافقین (سازمان مجاهدین خلق) افشا شد".

پیش‌تر علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس‌جمهوری سابق ایران، نیز تأیید کرده بود که ایران در دوران جنگ با عراق، "در فکر تولید بمب هسته‌ای بود اما آن را عملی نکرد".

محسن رضایی فرمانده سپاه در دوران جنگ نیز در نامه‌ای محرمانه به آیت‌الله خمینی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی از نیاز به داشتن "سلاح‌های لیزری و هسته‌ای" برای بازدارندگی مقابل حملات عراق سخن گفته بود.

مطهری گفت کشوری که می‌خواهد استفاده صلح‌آمیز هسته‌ای داشته باشد، هیچ‌گاه از غنی‌سازی شروع نمی‌کند بلکه ابتدا راکتور تأسیس می‌کند و بعد به حوزه غنی‌سازی وارد می‌شود، اما این‌که مستقیماً غنی‌سازی انجام دهیم این شائبه را ایجاد می‌کند که می‌خواهیم بمب بسازیم.

او افزود: "اگر ما هم مانند پاکستان می‌توانستیم به‌طور محرمانه بمب بسازیم و آزمایش کنیم بسیار بازدارنده بود. کشورهای دیگر روی توان هسته‌ای حساب باز می‌کنند، لذا معتقدم وقتی کاری را شروع کردیم باید تا آخرش می‌رفتیم".

مقامات ایران بارها به فتوای آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی استناد کرده‌اند که استفاده از سلاح‌های شیمیایی و هسته‌ای را "حرام" اعلام کرده است و  همواره می‌گویند که دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیستند.

اسرائیل و کشورهای غربی، ایران را به پنهان‌کاری در برنامه‌ی هسته‌ای متهم می‌کنند و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز اعلام کرده که ایران از شفاف‌سازی سایت‌های مشکوکی که آثار اورانیوم در آن کشف شده است، خودداری می‌کند.

/ا.م