حسن روحانی از سیاست کابینه‌ی خود در مذاکرات احیای برجام دفاع کرد

در پی مخالفت آمریکا با خواسته‌ی ایران مبنی بر حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست گروه‌های تروریستی، مذاکرات احیای برجام عملاً به بن‌بست رسیده است
حسن روحانی، رئیس جمهور پیشین ایران
حسن روحانی، رئیس جمهور پیشین ایران

اربیل (کوردستان ۲۴)- حسن روحانی رئیس‌جمهوری پیشین ایران روز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت۱۴۰۱،‌ گفت شرایط جهانی اکنون برای احیای برجام پیچیده‌تر شده و دولت ابراهیم رئیسی نباید فرصت‌های پیش رو برای دستیابی به توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را از دست بدهد.

روحانی گفت که بیش از یک‌سال قبل، در زمانی ریاست جمهوری وی، بازگشت به توافق هسته‌ای "امکان‌پذیر" بود.

روحانی نگفته است که حصول توافق جدید میان ایران و آمریکا امکان‌پذیر نیست.

حسن روحانی در نشست دوره‌ای جمعی از اعضای دولت دوازدهم بر ضرورت لغو تحریم‌های اقتصادی که مستقیماً در گرو احیای برجام است، تأکید کرد و گفت امروز هم دولت ابراهیم رئیسی نباید فرصت‌های پیش رو برای دستیابی به توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را از دست بدهد.

مذاکره‌کنندگان ایرانی در دولت روحانی در شش دور مذاکرات که با مشارکت غیرمستقیم آمریکا در وین برگزار شد، به توافق‌هایی مورد نحوه‌ی حذف تحریم‌های ایران و اجرای کامل برجام توسط تهران دست‌یافته بودند.

حسن روحانی دوم تیرماه سال گذشته با اشاره به پیشرفت مذاکرات گفته بود که "اگر بخواهند همین امروز می‌توانیم تحریم را تمام کنیم. نه فردا، همین امروز دوم تیر می‌توانیم تحریم را تمام کنیم، همین‌الان اختیارات به آقای دکتر عراقچی بدهیم، به وین برود و در عرض چند روز توافق را نهایی کند و تحریم هم برداشته شود".

پس از پایان دوره‌ی حکومت دولت روحانی و بر سر کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی، تیم جدید ایران تا اواخر سال گذشته‌ی خورشیدی مذاکرات را ادامه داد، اما این هیئت پس از تعطیلات نوروز سال جاری به وین بازنگشت.

اکنون خواسته‌ی ایران برای حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست گروه‌های تروریستی که از سوی آمریکا اعمال‌شده است و مخالفت آمریکایی‌ها با این خواسته‌ی ایران مذاکرات احیای برجام را در عمل با بن‌بست مواجه کرده است.

/ا.م