نماینده‌ی کرمانشاه در شورای عالی استان‌ها: شمار زیادی از کولبران فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و زمان هستند

کولبران در حیل حمل بارهای سنگین در کوهستان‌ها از سوی نیروهای امنیت هدف قرار می‌گیرند
کولبران کورد در مناطق صعب‌العبور/ آرشیو
کولبران کورد در مناطق صعب‌العبور/ آرشیو

اربیل (کوردستان ۲۴)- قباد کرمپور، نماینده‌ی کرمانشاه در شورای عالی استان‌ها در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا گفته است که شمار بالایی از کولبران در استان‌های غربی ایران تحصیلات دانشگاهی زنان اهل شهرهای پاوه، اورامان و مریوان هستند.

کرمپور گفته باید "یک بازارچه‌ی مرزی مانند مرز قصر شیرین ایجاد کنند تا جوانان وقتی برای حمل تلویزیون یا کولری به آن سوی مرز می‌روند، کشته نشوند. تعدادی از کولبرانی که در مناطق مرزی کشته شده‌اند به خاطر حمل تلویزیون بوده است."

به گفته‌ی کرمپور،  دلیل روی آوردن به کولبری نبودن فرصت‌های شغلی در منطقه است و این واقعیت که به عنوان مثال از کشاورزی نمی‌توان درآمد چندانی داشت. به گفته‌ی وی، "بیش از ۵۰ درصد کولبران دارای مدارک لیسانس و فوق‌لیسانس هستند. کولبری که فوق‌لیسانس ریاضی بود به خاطر حمل تلویزیون آل.سی.دی در مرز کشته شد. آیا اگر این افراد مشکل معیشتی نداشته باشند، حاضرند جانشان را به خطر بیندازند؟"

او همچنین با اشاره به کولبری حدود ۱۰ درصد زنان مناطق پاوه، اورامان و مریوان، گفته: "چندی پیش یکی از مسئولان شهر پاوه گفت این شغل برای بانوان ناپسند است، بله ناپسند است اما آیا برایشان اشتغال‌زایی کرده‌اید یا ماهانه تنها ۱۰۰ هزار تومان به حسابشان واریز کرده‌اید تا از کولبری دست بکشند."

همزمان با انتشار این اظهارات قباد کرمپور، سازمان حقوق بشری هنگاو که وضعیت کولبران در کوردستان را پوشش خبری می‌دهد، روز پنجشنبه ٢٢ اردیبهشت گزارش کرد که "دست‌کم چهار کاسب‌کار اهل روستای "سردوش" از توابع مریوان به نام‌های ایوب پیروزی ۳۶ ساله (فرزند عبدالله)، ابوبکر فتاحی ۳۵ ساله، دانا پیروزی ۲۵ ساله و ایوب پیروزی ۲۸ ساله (فرزند فتاح) امروز پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ در مرز "دوله‌بی" با شلیک مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی به‌شدت مجروح شدند.

کولبران کورد در مزهای ایران و اقلیم کوردستان برای امرارمعاش خود و خانواده‌هایشان بارهای ده‌ها کیلویی را با کول از میان کوهستان‌های صعب‌العبور حمل می‌کنند.

/ا.م