ابراز نگرانی سران گروه "هفت" از سرکوب اعتراضات و گسترش برنامه‌ی موشکی ایران

سران گروه هفت در پایان همایشی در آلمان بر عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی تأکید کردند
سران گروه جی هفت در کمپ "وایزن هاوس" در شمال آلمان
سران گروه جی هفت در کمپ "وایزن هاوس" در شمال آلمان

اربیل (کوردستان ۲۴)- وزیران خارجه‌ی گروه هفت کشور صنعتی جهان نگرانی شدید خود را از نقض گسترده و مستمر حقوق بشر به‌ویژه حق برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز در ایران ابراز داشتند.

مقامات عالی گروه هفت، روز شنبه ۲۴ اردیبهشت در پایان نشست خود در کمپ "وایزن هاوس" در شمال آلمان در بیانیه‌ای بر عدم دستیابی جمهوری اسلامی به تسلیحات اتمی تاکید کرده و از احیا و اجرای مجدد توافق هسته‌ای "برجام" حمایت کردند.

این بیانیه بر راه‌حل دیپلماتیک جهت محدودکردن برنامه‌ی اتمی ایران تصریح و اشاره کرده که وقت آن است ایران با تصمیمات درست مذاکرات ١١ ماهه‌ی وین را با موفقیت به پایان برساند.

وزرای خارجه‌ی هفت کشور صنعتی از تهران خواستند به افزایش تنش به‌واسطه‌ی کاهش تعهدات برجامی ادامه ندهد، چراکه هیچ دلیل غیرنظامی برای اقدامات اخیر اتمی ایران وجود ندارد.

این بیانیه از ایران خواسته است ضمن همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و حل مشکل نظارت بر تأسیسات هسته‌ای، بدون اتلاف وقت اطلاعات و توضیحات مورد نیاز آژانس را ارائه دهد.

مقامات هفت کشور صنعتی همچنین از سیاست‌های "بی‌ثبات‌کننده‌ی" جمهوری اسلامی در خاورمیانه از طریق گسترش برنامه‌ی موشک‌های بالستیک و کروز، برنامه‌ی پهپادی و انتقال فنّاوری ساخت موشک و پهپاد به طرف‌های غیردولتی ابراز نگرانی کردند.

بیانیه افزوده که تولید و توزیع این تسلیحات توسط ایران باعث بی‌ثباتی فراینده و تنش‌های شدید در منطقه شده است.

در این بیانیه از جمهوری اسلامی خواسته شده تمام حمایت‌های سیاسی و تسلیحاتی خود از گروه‌های نیابتی طبق قطعنامه‌های شورای امنیت به‌ویژه قطع‌نامه‌ی ۲۲۳۱ مصوب سال ۲۰۱۵ را متوقف کند.

ایران در روزهای اخیر شاهد اعتراضات سرتاسری گسترده به دلیل حذف ارز ترجیحی از بودجه سال جاری و افزایش چندین برابری قیمت کالاهای اساسی و مواد غذایی بوده است.

این شرایط که به‌وضوح حاصل فقدان منابع مالی و تأثیر سیاست فشار حداکثری تحریم‌ها علیه نظام جمهوری اسلامی است، باعث نشده تا تهران سیاست‌های هزینه‌زای منطقه‌ای و حجم برنامه‌های پرمصرف نظامی چون برنامه‌ی اتمی، موشکی و پهپادی خود کاهش بدهد.

/ا.م