آمار موارد مشکوک ابتلا به وبا در کردستان طی دو روز دو برابر شد

استان سنندج در کوردستان در همسایگی استان سلیمانیه واقع شده است. پیش‌تر ده‌ها مورد مشکوک به وبا در سلیمانیه گزاش شده بود

اربیل (کوردستان۲۴)- همزمان با انتشار گزارش‌هایی از شیوع وبا در استان سلیمانیه‌ی اقلیم کوردستان، موارد مشکوک ابتلا به این بیماری در استان‌های در شرق کوردستان افزایش یافته است.

فرزام بیدارپور، معاون دانشگاه علوم پزشکی سنندج، روز چهارشنبه، اول تیرماه ۱۴۰۱به  خبرگزاری ایرنا گفت که تعداد موارد مشکوک مبتلابه وبا در  سنندج به ۱۰ نفر رسیده است.

پیش‌تر در ۳۱ خرداد، شمار افراد مشکوک به این بیماری در سنندج پنج نفر اعلام شده بود.

به گفته‌ی بیدارپور، جلسات هماهنگی در شهرهای بانه، سقز، مریوان و سروآباد با مسئولان برگزارشده؛ بااین‌حال تاکنون گزارشی از ابلاغ پروتکل‌های بهداشتی از سوی وزارت بهداشت به این منتشر نشده است.

مقامات بهداشت عراق در روزهای گذشته از ابتلای قطعی دست‌کم ۱۳ نفر و شناسایی ده‌ها مشکوک به ابتلا به بیماری وبا در این کشور به‌ویژه در استان‌های شرقی این کشور خبر داده‌اند.

مریم مسعودی‌فر، رئیس اداره بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت، روز پنج‌شنبه درباره شیوع وبا در استان‌های مرزی گفت که موارد مشکوک، سابقه سفر به خارج از کشور را داشته‌اند و بعد از بازگشت علائم بیماری در آن‌ها مشاهده شده است.

به گفته‌ی مسعودی‌فر، سازمان بهداشت جهانی همه‌گیری وبا در مرز شرقی ایران را تأیید کرده و گزارش‌های غیررسمی از همه‌گیری این بیماری در برخی از کشورهای واقع در غرب ایران نیز منتشر شده است.

بیماری وبا یک بیماری باکتریایی است که بیشتر از طریق آب و غذای آلوده منتقل می‌شود و با علائمی چون اسهال و استفراغ همراه است و در صورت شدت یافتن ممکن است منجر به مرگ بیمار شود.

/ا.م