گرجستانی‌ها خواهان پیوستن کشورشان به اتحادیه‌ی اروپا هستند

اتحادیه‌ی اروپا نامزدی گرجستان برای پیوستن به این اتحادیه را به انجام دادن اصلاحات منوط کرده است
مردم تفلیس در حمایت از نامزدی این کشوری برای عضویت در اتحادیه‌ی اروپا تجمع کردند
مردم تفلیس در حمایت از نامزدی این کشوری برای عضویت در اتحادیه‌ی اروپا تجمع کردند

اربیل (کوردستان ۲۴)- حدود ۱۲۰ هزار نفر شامگاه جمعه سوم تیر۱۴۰۱، برای حمایت از پیوستن گرجستان به اتحادیه‌ی اروپا مقابل ساختمان پارلمان در تفلیس تجمع کردند.

سران کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا در اجلاس روز پنج‌شنبه(دوم تیرماه) در بروکسل قرار گرفتن اوکراین و مولداوی در جایگاه نامزد رسمی پیوستن به این اتحادیه را تائید کردند، اما اصلاحات انجام‌شده در گرجستان برای وارد شدن این کشور به روند ورود به  اتحادیه‌ی اروپا را کافی ندانستند.

خبرگزاری فرانسه، گزارش کرد کە تظاهرکنندگان در تفلیس ضمن اصرار بر خواست ورود به پروسه‌ی عضویت در اتحادیه‌ی اروپا علیه دولت "ایراکلی گاریباشویلی" شعار دادند.

معترضان، نخست‌وزیر گرجستان را به کوتاهی در انجام اصلاحات موردنظر اتحادیه‌ی اروپا برای تائید نامزدی عضویت در آن متهم کردند و خواستار تشکیل دولت جدیدی شدند که به این روند سرعت ببخشد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، سازمان دهندگان گرد هم‌آیی روز جمعه در تفلیس اعلام کرده‌اند یکشنبه‌ی آینده (١٢ تیرماه)، تظاهرات دیگری بر پا خواهند کرد و این کار تا کنار رفتن "الیگارش‌های حاکم" ادامه خواهند داد.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا از آمادگی اصولی اتحادیه‌ی اروپا برای تائید نامزدی عضویت گرجستان خبر داد و خاطر نشان کرد این کشور برای قرار گرفتن در این موقعیت باید اصلاحات بیشتری انجام دهد.

اصلاحات موردنظر اتحادیه‌ی اروپا ازجمله تقویت حکومت قانون و مبارزه قاطع با فساد است. نخست‌وزیر گرجستان اطمینان داده اصلاحات موردنظر را پیگیری کند تا این کشور هر چه سریع‌تر به‌طور رسمی نامزد عضویت در اتحادیه اروپا شود.

تائید رسمی نامزدی عضویت در اتحادیه‌ی اروپا نخستین مرحله از روندی بسیار طولانی است که می‌تواند سال‌ها ادامه داشته باشد و این اتفاق برای تعدادی از  کشورهای متقاضی عضویت رخ داده است.

/ا.م