روز ملی فرانسه با حضور پرزیدنت بارزانی در اربیل گرامی داشته شد

سرکنسول فرانسه شعار زنده باد دوستی کوردی – فرانسوی را سر داد
برگزاری روز ملی فرانسه با حضور پرزیدنت بارزانی در اربیل
برگزاری روز ملی فرانسه با حضور پرزیدنت بارزانی در اربیل

اربیل (کوردستان٢٤)- در گرامی‌داشت روز ملی فرانسه که با حضور پرزیدنت بارزانی برگزار شد، سرکنسول فرانسه شعار زنده باد دوستی کوردی – فرانسوی را سر داد.  

با حضور پرزیدنت مسعود بارزانی، روز پنجشنبه ٢٣ تیر ١٤٠١ در مراسمی روز ملی فرانسه در اربیل، پایتخت اقلیم کوردستان گرامی داشته شد.

در این مراسم، اولیوی دیکوتینی، سرکنسول فرانسه در اربیل طی ایراد سخنانی ضمن ابراز تبریک به مناسبت فرا رسیدن روز ملی کشورش، با اشاره به روابط دیرین مردم کوردستان و مردم فرانسه، شعار "زنده باد دوستی کوردی_ فرانسوی" را سر داد.

همچنین سفین دزه‌ای، رئیس اداره روابط خارجی دولت اقلیم کوردستان در این مراسم سخنرانی کرد و اظهار داشت که روابط اربیل و پاریس تاریخ ٦٠ ساله دارد.

دزه‌ای یادآور شد که اقلیم کوردستان کماکان سرزمین همزیستی خواهد بود.

از سال ١٨٨٠ میلادی، هر ساله روز ملی فرانسه در آن کشور برگزار می‌شود. در این روز، یاد آغاز جنبشی گرامی داشته می‌شود که به انقلاب کبیر فرانسه منجر شد. این جنبش با حمله انقلابیون به زندان مخوفی در پاریس که مظهر قدرت لوئی شانزدهم بود در ١٤ ژوئیه ١٧٨٩ آغاز شد.

در روز ملی فرانسه، مراسم باشکوهی برگزار می‌شود و ارتش آن کشور در خیابان شانزه لیزه پاریس رژه می‌رود.

کنسولگری فرانسه در ابتدای ژوئن ٢٠٠٨، طی مراسمی با حضور برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه وقت فرانسه به طور رسمی فعالیت خود را در پایتخت اقلیم کوردستان آغاز کرد.

کوشنر، در آن مراسم اعلام کرد که برای تقویت روابط همه جانبه با اقلیم کوردستان تلاش می‌کنند و روز گشایش کنسولگری کشورش در اربیل را برای فرانسه و اقلیم کوردستان یک روز تاریخی خواند.

ب.ن