کشورهای اروپایی: متن پیشنهادی برای توافق، "قابل‌مذاکره" نیست

سه کشور اروپایی از ایران می‌خواهند درخواست‌های "غیرواقع‌بینانه‌ی خارج از چارچوب برجام" نداشته باشد
هشدار سه کشور اروپایی در بارەی آینده‌ی مذکرات اتمی با ایران
هشدار سه کشور اروپایی در بارەی آینده‌ی مذکرات اتمی با ایران

اربیل (کوردستان ۲۴)- سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای مشترک از ایران خواستند تا در مذاکرات وین بر سر احیای برجام "درخواست‌های غیرواقع‌بینانه" نداشته باشد  و "همین حالا تصمیم بگیرد و تا زمانی که فرصتش وجود دارد"، توافق را نهایی کند.

آلمان، بریتانیا و فرانسه، روز جمعه ۱۴ مرداد۱۴۰۱، هم‌زمان با دومین روز از دور جدید مذاکرات احیای برجام، در بیانیه‌ای اعلام کردند که "ایران باید همین حالا و تا زمانی که هنوز امکان‌پذیر است، توافق را نهایی کند. ما از ایران می‌خواهیم که درخواست‌های غیرواقع‌بینانه خارج از چارچوب برجام نداشته باشد."

چنانکه این سه کشور گفته‌اند، گفتگوهای روز جمعه در وین، به معنای دور جدیدی از مذاکرات نبوده و متن پیشنهادی برای توافق، "قابل‌مذاکره" نیست.

از سوی دیگر روزنامه‌ی آمریکایی وال‌استریت ژورنال روز جمعه در مقاله‌ای یکی از موانع اصلی بر سر راه دستیابی به توافق در مذاکرات وین را، شرط تهران برای "بسته شدن پرونده‌ی سه مکان غیر اتمی آلوده به اورانیوم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی" دانست.

بنابراین گزارش، تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی در سال ۲۰۱۸ به دنبال ادعای اسرائیل آغاز شد که  گفته بود ایران تجهیزات مرتبط با تسلیحات اتمی را در مکانی در نزدیکی تهران نگهداری می‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بر لزوم پاسخگویی تهران در خصوص کشف ذرات اورانیوم در سه مرکز غیر اتمی و اعلام‌نشده ایران تأکید می‌کند.

میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین که روز پنجشنبه پیش از برگزاری نشست وین با محمد باقری کنی مذاکره‌کننده‌ی ارشد ایران در گفتگو کرده بود، به خبرگزاری ایرنا گفت که رسیدن به توافق آسان نیست. اما گفته است که "به‌طور کلی فضای مذاکرات جدی است."

محمدباقری کنی پیش از آغاز این مرحله از مذاکرات، در توییتی از آمریکا خواست که در مذاکرات از خود «بلوغ» نشان دهد و مسئولانه رفتار کند.

همچنین محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی روز جمعه گفت که ایران هیچ محدودیتی را فراتر از برجام که در سال ۲۰۱۵ امضا شد، نخواهد پذیرفت.

/ا.م