وزارت دادگستری آمریکا از خنثی شدن طرح ترور جان بولتون خبر داد

دادگستری آمریکا از شخصی به نام "شهرام پورصفی" به‌عنوان مـأمور ترور بولتون نام برده است

اربیل (کوردستان ۲۴)- وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد یکی از اعضای سپاه پاسداران، با نام "شهرام پورصفی"، تلاش کرده با پرداخت ۳۰۰ هزار دلار جان بولتون، مشاور امنیت پیشین "کاخ سفید" را در خاک آمریکا به قتل برساند.

وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه ۱۹ مرداد ماه ۱۴۰۱ در بیانیه‌ای هدف احتمالی از طرح‌ریزی این عملیات ترور در خاک آمریکا را انتقام کشتن قاسم سلیمانی، فرماندهی پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، در عراق اعلام کرد.

قاسم سلیمانی در دی‌ماه ۱۳۸۸ با شلیک پهپادهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده است که "پورصفی" ۴۵ ساله، ساکن تهران است و با نام مستعار "مهدی رضایی" برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کار می‌کند. او به نمایندگی از سپاه پاسداران، مسئول هماهنگی و اجرای عملیات ترور بولتون در آمریکا بوده است.

"متیو جی.اولسن"، دستیار دادستان کل بخش امنیت ملی وزارت دادگستری آمریکا، گفته است که این نخستین بار نیست که دستگاه‌های اطلاعاتی ایالات‌متحده، طرح‌های ترور عوامل وابسته به حکومت ایران را در خاک آمریکا شناسایی می‌کنند.

برابر یافته‌های وزارت دادگستری آمریکا، پورصفی با یک فرد مقیم ایالات متحده، که از او با نام "ای" (A) یاد شده است، به‌طور آنلاین تماس داشته و از او خواسته تا در ازای دریافت پول، از مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا عکس تهیه کرد.

پورصفی گفته که عکس‌ها را برای تهیه کتابی که دارد می‌نویسد لازم دارد. این فرد با نام مستعار «ای»، پورصفی را به فرد دومی معرفی کرد که به ازای هر عکس پنج تا ۱۰ هزار دلار طلب کرده بود.

کوردستان ۲۴ را در تلگرام دنبال کنید

پیشنهاد اولیه پورصفی ۲۵۰ هزار دلار بوده که در ادامه گفت‌وگوها و هماهنگی‌ها به ۳۰۰ هزار دلار افزایش یافته است. اما گفته است ابتدا باید ترور بولتون انجام شود و بعد پرداخت‌ها از طریق «رمزارز» پیگیری خواهد شد.

بر اساس داده‌های وزارت دادگستری آمریکا، همکار و واسطه پورصفی در آمریکا به او گفته که یک فرد مکزیکی مرتبط با یک باند مواد مخدر را یافته که حاضر است عملیات قتل بولتون را اجرا کند.

به گفته‌ی مقام‌های اف‌بی‌آی، پورصفی به واسطه خود در آمریکا گفته مهم نیست که قتل بولتون چگونه انجام می‌شود، اما "گروه" او نیاز دارد پیش از پرداخت، "تأیید ویدئوی قتل" را داشته باشد.

واسطه پورصفی در آمریکا از او خواسته تا پس از انجام ترور به ایران برود و پورصفی در پاسخ به او گفته بود که موضوع را بررسی خواهد کرد.

برابر اطلاعاتی که وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه منتشر کرد این عضو سپاه پاسداران به واسته‌ی خود در آمریکا گفته برای انتقام کشتن قاسم سلیمانی "تحت‌فشار" قرار دارد و اگر ترور بولتون تا سالروز مرگ سلیمانی انجام نشود، ممکن است پروژه انجام این کار از دست او خارج شود.

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا به این نکته هم اشاره‌شده که پورصفی وعده انجام یک طرح بزرگ‌تر را نیز به عوامل خود در آمریکا داده است و گفته که "گروه" او حاضر است درازای انجام این عملیات دوم، یک میلیون دلار پرداخت کند.  در این بیانیه، اشاره‌ای به طرح دوم عوامل وابسته به سپاه پاسداران در خاک آمریکا نشده است.

صفحه‌ی فیسبوک کوردستان ۲۴

بە گزارش ایندیپندت، لاریسا آل کنپ، دستیار اجرایی پلیس فدرال آمریکا، نیز در اظهار نظری درباره‌ی طرح ترور بولتون تاکید کرد حکومت ایران پیشتر هم طرح‌هایی برای کشتن افراد در خاک ایالات‌متحده داشته و این مسئله سابقه دارد.

به گفته‌ی این مقام اف‌بی‌آی، دولت آمریکا این اقدام‌های حکومت ایران را یک "تهدید" تلقی می‌کند، اما در برابر آمریکا هم سابقه طولانی تری در پاسخ به کسانی دارد که امنیت شهروندان آمریکایی به خطر می‌اندازند.

روز سه‌شنبه نیز پلیس فدرال آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد عوامل جمهوری اسلامی در خارج از کشور، مخالفان خود، ازجمله شهروندان آمریکایی، را هدف قرار می‌دهند.

/ا.م