نماینده‌ی روسیە در مذاکرات برجام: ایران متن پیشنهادی اتحادیه‌ی اروپا را نپذیرفته است

نماینده‌ی ویژه‌ی ایالات‌متحده در امور ایران، کاهش تحریم‌های ایران را رد کرد

اربیل (کوردستان ۲۴)– میخائیل اولیانوف مذاکره‌کننده ارشد روسیه در مذاکرات اتمی ایران با تأکید بر این که پیش‌بینی پیشرفت‌ها مشکل است، اعلام کرد چنان برمی‌آید آمریکا با متن پیشنهادی اتحادیه‌ی اروپا برای توافق احیای برجام موافقت کرده، اما هنوز ایران در مورد این متن اظهارنظر نکرده است.

نماینده‌ی روسیه در مذاکرات احیای برجام، در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی تاس، در این زمینه گفت: "من در مورد اینکه تهران ممکن است چه سؤالاتی داشته باشد، حدس نمی‌زنم."

اولیانوف همچنین گفته است که باید تا اوایل هفته آینده صبر کرد تا همه کشورهای شرکت‌کننده در این مذاکرات پاسخ خود را به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا بدهند.

به گفته اولیانوف، متن پیشنهادی اتحادیه‌ی اروپا، متن این اتحادیه نیست و از سوی همه‌ی شرکت‌کنندگان در مذاکرات تهیه شده و فقط اتحادیه‌ی اروپا به‌عنوان هماهنگ‌کننده به طرف‌ها ارائه کرده است.

نشریه‌ی پولیتیکو روز جمعه در گزارشی اعلام کرد پیش‌نویس توافق احتمالی که منتظر پاسخ تهران و واشینگتن است، تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران را کاهش می‌دهد و شرکت‌های اروپایی می‌توانند با شرکت‌های ایرانی طرف معامله با سپاه پاسداران تجارت کنند. اما رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات‌متحده در امور ایران، این ادعای نشریه پولیتیکو را رد کرد.

/ا.م