ایران به صورت کتبی به متن نهایی اتحادیه‌ی اروپا در مورد احیای برجام پاسخ داد

آمریکا پاسخ به این متن را به‌طور غیرعلنی تسلیم اتحادیه‌ی اروپا می‌کند

اربیل (کوردستان۲۴)- یک هفته پس از ارائه‌ی متن پیشنهادی اتحادیه‌ی اروپا در مورد احیای برجام به عنوان متن نهایی، جمهوری اسلامی ایران در واپسین ساعات روز دوشنبه٢٤ مرداد ١٤٠١،  پاسخ کتبی خود به این متن را به اتحادیه‌ی اروپا تسلیم کرد

لورا روزن، خبرنگار حوزه‌ی سیاست خارجی در واشینگتن، به نقل از مقامات اتحادیه‌ی اروپا در توئیتی نوشت که آنها پاسخ ایران را دریافت کرده‌اند.

ایالات‌متحده‌ی آمریکا نیز روز دوشنبه اعلام کرد که پاسخ خود به "متن نهایی" اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای با ایران را به‌طور غیرعلنی به این اتحادیه خواهد داد، و تنها راه این است که ایران از درخواست‌های "نامربوط" خود دست بردارد.

بر اساس گزارش‌ها ساعاتی پس از نشست خبری حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه‌ی ایران، پاسخ تهران به متن پیشنهادی اتحادیه‌ی اروپا تسلیم این اتحادیه شده است.

امیر عبداللهیان در نشست خبری خود وعده داده بود که ایران تا شامگاه دوشنبه پاسخ مکتوب خود را به اتحادیه اروپا خواهد داد.

وی همچنین از موافقت "شفاهی و نسبی" آمریکا با دو درخواست حکومت ایران در مذاکرات احیای برجام خبر داده و گفته بود که دولت ایالات‌متحده "در مورد یک موضوع هم باید انعطاف نشان دهد".

از سوی دیگر ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه‌ی آمریکا، گفت که واشینگتن پاسخ خود را به‌صورت علنی اعلام نمی‌کند، بلکه آن را به‌طور مستقیم در اختیار آقای بورل خواهد گذاشت.

وی همچنین گفت: «تنها راه دستیابی به توافق برای بازگشت دوجانبه به برجام این است که ایران از خواسته‌های غیرقابل‌پذیرش و فرابرجامی خود دست بردارد. ما از مدت‌ها قبل گفته‌ایم که این درخواست‌ها نامربوط هستند.»

/ا.م