مقام ارشد دولت آمریکا: جمهوری اسلامی برای رسیدن به توافق هسته‌ای درخواست کلیدی خود را کنار گذاشت

ایران از خط قرمز خود برای پایان دادن به بن‌بست مذاکرات احیای برجام صرف‌نظر کرده است
محمد جواد ظریف وزیر  پیشین امور خارجه‌ی ایران، توافقنامه‌ی اتمی را با وزیر خارجه‌ی وقت آمریکا امضا کرده بود
محمد جواد ظریف وزیر پیشین امور خارجه‌ی ایران، توافقنامه‌ی اتمی را با وزیر خارجه‌ی وقت آمریکا امضا کرده بود

اربیل (کوردستان۲۴)- یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته است: «ایران رسماً درخواست کلیدی و «خط قرمز» خود که منجر به بن‌بست در تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای ایران شده بود را کنار گذاشته است.»

به گزارش سی‌ان‌ان، ایران در پاسخ روز دوشنبه‌ی هفته‌ی گذشته به پیش‌نویس توافق هسته‌ای که اتحادیه اروپا آن را پیش‌نویس «نهایی» توصیف کرده - درخواست حذف سپاه پاسداران ایران از فهرست گروه‌های تروریستی خارجی ایالات‌متحده را کنار گذاشته است.

این مقام مسئول، با اشاره به این که آمریکا بارها و مکرراً این درخواست را رد کرده است، گفت: " در نسخه فعلی متن و آنچه آنها مطالبه می‌کنند، این درخواست کنار گذاشته شده است، بنابراین اگر به توافق نزدیک‌تر هستیم، دلیلش همین است."

این مقام گفت که ایرانی‌ها همچنین از درخواست‌های مربوط به حذف چندین شرکت مرتبط با سپاه پاسداران نیز صرف‌نظر کرده‌اند. وی افزود: "رئیس‌جمهوری، قاطع و ثابت‌قدم بوده است که نام سپاه پاسداران ایران را از لیست گروهای تروریستی خارجی حذف نخواهد کرد"

این مقام اما گفت درحالی‌که امکان توافق اکنون بیش از دو هفته پیش است، نتیجه نامشخص است زیرا برخی شکاف‌ها همچنان باقی است. به گفته این مقام، بایدن تنها توافقی را تأیید می‌کند که منافع امنیت ملی ایالات‌متحده را تأمین کند.

در همین حال یکی دیگر از مقامات ارشد دولت گفت: "پیشرفت از این نقطه به بعد ممکن است کند باشد. اما به نظر می‌رسد در حال حاضر، شتاب بیشتری نسبت به سال گذشته وجود دارد.

بیان این گفته‌ها از سوی مقامات آمریکایی در حالی است که برخی رسانه‌ها در چند روز گذشته با استناد به گزارش‌های منتشرشده در یک رسانه لبنانی، از امتیازات ویژه‌ی آمریکا به جمهوری اسلامی برای احیای برجام خبر داده بودند.

/ا.م