ناصر کنعانی: آمریکا در پاسخ به ایران تعلل می‌کند

"ایران از مواضع خود کوتاه نخواهد آمد"
مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا برای احیای برجام
مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا برای احیای برجام

اربیل(کوردستان ۲۴)- ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱،  در نشست خبری هفتگی خود، آمریکا را متهم کرد که در اعلام موضع در قبال پاسخ ایران به متن پیشنهادی اتحادیه‌ی اروپا تعلل کرده است.

ایران، هفته‌ی گذشته پاسخ رسمی خود به پیشنهاد «نهایی» اتحادیه‌ی اروپا در رابطه با احیای برجام را ارائه کرد.

سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران در مصاحبه‌ی خود اعلام کرد که «آمریکا مسئول شرایط کنونی برجام و مسئول اجرا نشدن توافق است. اگر آمریکا اراده‌ی سیاسی را نشان دهد و مسئولانه عمل کند، ما می‌توانیم به سمت مرحله‌ی بعد برویم.»

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران

 

تعلل آمریکا در پاسخ "متن نهایی" اتحادیه‌ی اروپا

ند پرایس، سخنگوی وزارت امورخارجه‌ی آمریکا، پنجشنبه ۲۸ مرداد در کنفرانسی خبری گفت که دولت بایدن در صورت احیای برجام به آن پایبند خواهد بود. وی افزود که آمریکا هنوز سرگرم بررسی پاسخ ایران به متن پیشنهادی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، است.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا که میانجی گفت‌وگوها بوده و متن کنونی توافق احیای برجام را تهیه کرده است، بعد از آخرین دور مذاکرات تأکید کرد که این متن نهایی است و دیگر مذاکره‌ی تازه‌ای درباره محتوای آن انجام نخواهد شد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه‌ی آمریکا
ند پرایس، سخگوی وزارت خارجه‌ی آمریکا

 

ایران از مواضع خود کوتاه نخواهد آمد

کنعانی در نشست خبری خود گفت که «تا اینجا پیشرفت‌های خوبی داشتیم، اما باید روی همه‌ی موضوعات توافق شود، تا زمانی که این اتفاق نیفتاد نمی‌توانیم بگوییم توافقی انجام شده است.» وی همچنین تصریح کرد: «ما از مواضع خودمان کوتاه نخواهیم آمد و از خطوط قرمز عدول نمی‌کنیم.»

پیش از اظهارات سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده و سران سه کشور اروپایی عضو برجام روز یکشنبه درباره‌ی مذاکرات جاری درباره‌ی درباره‌ی هسته‌ای ایران، گفت‌وگو کردند.

موضوعات خارج از برجام در گفتگوی بین غربی‌ها

بر اساس بیانیه‌ی کاخ سفید، در تماس روز یکشنبه‌ی جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه، اولاف شولتس صدراعظم آلمان، و بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا، در خصوص ایران به موضوعات خارج از برجام هم پرداخته شد.

در این بیانیه، نیاز به حمایت از شرکای غرب در خاورمیانه و تلاش‌های مشترک برای بازداشتن و مهار فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران در منطقه از دیگر محورهای این تماس بود.

/ا.م