روزنامه‌ی همشهری: دویست ایرانی دارای هواپیمای شخصی هستند

هرسال ٢٠ الی ٣٠ نفر بە تعداد این افراد افزوده می‌شود
هواپیمای شخصی در فرودگاه مهرآباد تهران
هواپیمای شخصی در فرودگاه مهرآباد تهران

اربیل(کوردستان ۲۴)- روزنامه‌ی همشهری چاپ تهران، در گزارشی نوشت، "طبق آمار رسمی حدود ۲۰۰ ایرانی" هواپیمای شخصی دارند و هر سال ۲۰ تا ۳۰ نفر به این لیست اضافه می‌شوند.

بر اساس این گزارش هزینه پارکینگ این هواپیماها در سه فرودگاه آموزشی در اطراف تهران ماهانه «حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان» است. فرودگاه پیام کرج،‌ فرودگاه افلاک آسیا در شرق تهران و فرودگاه آزادی در آبیک از جمله محل پارک هواپیما‌های شخصی در تهران است.

 همشهری درباره‌ی قیمت این نوع هواپیما نوشته است که بسته به نوع و امکانات از ۲ تا ۱۲ میلیارد تومان متغییر است و افزود:‌"این رقم‌ها برای هواپیماهای فوق سبک ملخ‌دار است و قیمت جت‌های شخصی دو نفره از ۴۰ و جت‌های ۸ نفره به بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان هم می‌رسد."

در ادامه‌ی گزارش همشمهری آمده که «رایج‌ترین هواپیمای شخصی در ایران، هواپیماهای فوق سبک ۲ نفره هستند که با یک باک ۱۴۰ لیتری بنزین سوپر، تا ۲ هزار کیلومتر پرواز می‌کنند.»

در این گزارش آمده که برای گرفتن "گواهینامه بین‌المللی پرواز با هواپیمای فوق سبک" در ایران گذراندن ۹۰ ساعت تئوری و ۵۰ ساعت پرواز با هواپیما و تسلط به زبان انگلیسی لازم است و تخمین زده شده که «حدود ۱۵۰ میلیون تومان» هزینه خواهد داشت.

پرواز این هواپیماها بر فراز تهران و شهرهای بزرگ ایران ممنوع است و باید از حاشیه شهرها عبور کنند.

/ا.م