استقبال پرزیدنت بارزانی از گشایش دفتر نمایندگی دائم اتحادیه‌ی اروپا در اقلیم کوردستان

بارزانی خواهان نظارت جامعه‌ی بین‌الملل بر انتخابات آتی پارلمان کوردستان شد

اربیل(کوردستان ۲۴)- پرزیدنت مسعود بارزانی، روز چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۱، در صلاح‌الدین اربیل با "ویله واریولا" سفیر اتحادیه‌ی اروپا در عراق و هیئت همراه دیدار کرد.

سفر اتحادیه‌ی اروپا، در این دیدار اعلام کرد که این اتحادیه اهمیت خاصی برای اقلیم کوردستان قائل است و نقش اقلیم کوردستان برای حفظ ثبات عراق و منطقه را مهم ارزیابی می‌کند. وی تصریح کرد کە اتحادیه‌ی اروپا تصمیم گرفته است که در اقلیم کوردستان دفتر نمایندگی دائم افتتاح کند.

در ادامه‌ی این دیدار، اوضاع سیاسی عراق و بن‌بست سیاسی فرآیند سیاسی کشور مورد تبادل‌نظر قرار گرفت و سفیر اتحادیه‌ی اروپا بر اجرای قانون اساسی و در پیش گرفتن گفتگو به‌عنوان اصل اساسی حل مشکلات تأکید کرد. وی همچنین از نقش پرزیدنت بارزانی برای به هم نزدیک کردن جریان‌های عراقی تقدیر کرد و بر حمایت اتحادیه‌ی اروپا از برگزاری انتخابات اقلیم کوردستان تأکید کرد.

در ادامه‌ی این دیدار پرزیدنت بارزانی نیز از گشایش دفتر دائمی اتحادیه‌ی اروپا در اقلیم کوردستان استقبال کرد و در مورد برگزاری انتخابات اقلیم کوردستان هم گفت که پارت دمکرات کوردستان از برگزاری انتخابات در اسرع وقت حمایت می‌کند و خواهان ایفای نقش جامعه‌ی بین‌الملل در کمک و نظارت بر برگزاری این انتخابات شد.

پرزیدنت بارزانی، در مورد بحران سیاسی عراق هم تأکید کرد که عدم پایبندی به قانون اساسی دلیل اصلی افتراق نیروهای عراقی و ایجاد بحران در کشور است و هر دولتی که در آینده در عراق تشکیل شود باید بر اساس اصول و برنامه‌ی فراگیر، قوی و حفظ حقوق اقلیم کوردستان و رعایت اصول شراکت تعادل و سازش در چارچوب قانون اساسی باشد. 

 

/ا.م