مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: خلاء نظارتی آژانس بر برنامه اتمی ایران در حال افزایش است

مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران بار دیگر با بن‌بست روبرو شده است
رافائل گروسی، دبیرکل سازمان بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، دبیرکل سازمان بین‌المللی انرژی اتمی

اربیل (کوردستان٢۴)- رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با بیان اینکه خلاء نظارتی نسبت به برنامه‌ی هسته‌ای ایران در حال «بزرگ‌تر و بزرگ‌تر شدن» است، هشدار داد: اگر ایران و قدرت‌های جهانی برای رفع آخرین موانع برای احیاء برجام به توافق برسند، بازرسان آژانس به مدت‌زمان بیشتری برای راستی آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیاز دارند.

رافائل گروسی، روز دوشنبه ۱۲ سپتامبر در وین، با اشاره به خاموش شدن دوربین‌های نظارتی آژانس توسط ایران، هشدار داد: خلاء نظارتی آژانس بیشتر و شرایط دشوارتر شده است.

گروسی، ضمن ابراز خوش‌بینی نسبت به عدم وجود نشانه‌ای از احتمال خروج ایران از پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی)، گفت: ایران باید شفاف عمل کرده و دسترسی‌های لازم و کامل برای نظارت آژانس را فراهم آورد.

جمهوری اسلامی ایران، حدود سه ماه پیش، در واکنش به قطعنامه‌ی شورای حکام، تعدادی از دوربین‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را خاموش کرد. این دوربین‌ها بر اساس توافق اتمی برجام نصب شده بودند.

نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از روز دوشنبه ۲۱ شهریور، نشست فصلی خود در تابستان را آغاز به کار کرد.

یک روز پیش از آغاز این نشست، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در نهادهای بین‌المللی در وین و عضو مذاکره‌کننده برای احیاء برجام، در توییتی نوشت: ایران محور مذاکرات احیای نشست حکام از روز دوشنبه خواهد بود.

/ا.م