لوموند: معلوم نیست ایران به دنبال احیای برجام است یا به دنبال وقت‌کشی

ایران می‌گوید به مذاکرات ادامه می‌دهیم
برجام
برجام

اربیل (کوردستان۲۴)- روزنامه‌ی لوموند در شماره‌ی روز پنجشنبه ۲۴ شهریور۱۴۰۱ در گزارش اختصاصی مفصلی درباره‌ی سرنوشت برجام نوشت: در این سه سال معلوم نیست ایران در این مذاکرات به دنبال نجات برجام بوده یا مشغول به دست آوردن زمان بوده است. 

در آغاز گزارش لوموند آمده است که در میان توفان‌های دیپلماتیکی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، برانگیخت، خروج او از برجام در هشتم مه ۲۰۱۸ جایگاه ویژه‌ای دارد. بر اساس این گزارش ترامپ با این اقدام ضربه‌ی سنگینی به یکی از موفقیت‌های دیپلماتیک چندجانبه وارد آورد کە خود طرح جایگزینی برای آن نداشت.

در ادامه‌ی این گزارش آمده است که ترس حسن روحانی از تصمیم‌گیری یکی از دلایل به نتیجه نرسیدن مذاکرات احیای برجام بود.  گزارشگر لوموند نوشته است که در نیویورک ماکرون کوشید روحانی را به انجام گفتگو با ترامپ در حاشیه‌ی نشست سازمان ملل ترغیب کند، اما روحانی شخصاً حاضر به پذیرش چنین خطر سیاسی نبود. زیرا در ایران مسئله‌ی اتمی به کانون حاکمیت و قدرت مرتبط است و تصمیم‌گیرنده‌ی نهایی درباره‌ی آن شخص رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای است.

به نوشته‌ی گزارشگر لوموند قتل قاسم سلیمانی توسط ارتش آمریکا، سپس ترور محسن فخری‌زاده، مسئول برنامه‌ی نظامی اتمی ایران و انفجار در تأسیسات اتمی ایران که به اسرائیل نسبت داده شد، همگی به تقویت جناح افراطی در جمهوری اسلامی ایران منجر شد که با به تصویب رساندن قانونی در مجلس مسیر نقض مفاد برجام و گسترش برنامه‌ی غنی‌سازی اورانیوم را هموار کرد.

ناامیدی نماینده‌ی اتحادیەی اروپا از ادامه‌ی مذاکرات

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا
جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا

گزارش لوموند در حالی منتشر شده است که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا روز چهارشنبه ٢٣شهریور از به بن‌بست رسیدن مذاکرات هسته‌ای با ایران خبر داد. جوزپ بورل به خبرگزاری فرانسه گفت که دست‌کم در کوتاه‌مدت انتظار پیشرفت در مذاکرات وجود ندارد.

بورل که در حاشیه‌ی نشست عمومی پارلمان اروپا در استراسبورگ دراین‌باره صحبت می‌کرد، افزود: «به‌عنوان هماهنگ‌کننده‌ی مذاکرات، نقش من تلاش برای نزدیک کردن مواضع است که متأسفانه از تابستان به این‌سو در حال فاصله گرفتن از هم بودند.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا دراین‌باره بیشتر توضیح داد و گفت: تقریباً کار انجام شده بود اما یک دفعه پیشنهادهای جدیدی مطرح شده و این در حالی است که فضای سیاسی فعلی، مساعدترین آن نیست.»

جوزب بورل در ادامه گفت: «متأسفم که این را می‌گویم اما نباید در روزهای آینده انتظار پیشرفت خاصی را داشت. نگران این هستم که با وضعیت سیاسی ایالات‌متحده، در یک حالت بن‌بست باقی بمانیم».

از سوی دیگر  تروئیکای اروپایی هم به‌تازگی گفته‌اند که درباره‌ی نیت ایران برای بازگشت به برجام «تردید جدی» دارند. وزیر خارجه‌ی آمریکا هم هفته گذشته پاسخ آخر ایران در مذاکرات هسته‌ای را یک گام به عقب توصیف کرده بود.

نشست شواری حکام سازمان بین‌المللی انرژی اتمی
نشست شواری حکام سازمان بین‌المللی انرژی اتمی

شورای حکام خواستار اعلام منشأ اورانیوم غنی‌شده  توسط ایران است

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، چهارشنبه ۲۳ شهریور بیانیه‌ی پیشنهادی غیر الزام‌آور ایالات‌متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان را تأیید و امضا کردند.

این بیانیه از ایران می‌خواهد که درباره‌ی چرایی اعلام نشدن منشأ اورانیوم غنی‌شده در سه سایت هسته‌ای اعلام‌نشده این کشور، به آژانس پاسخ دهد.

بیانیه مورد تأیید ۲۳ کشور عضو شورای حکام در حالی ارائه شده که قدرت‌های غربی می‌گویند، موضوع اورانیوم غنی‌سازی شده ایران، به مانعی در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران با قدرت‌های جهانی تبدیل شده است، زیرا تهران اکنون به دنبال مختومه شدن تحقیقات آژانس به عنوان بخشی از این مذاکرات است.

ایران: موضوع امید بە احیای برجام کم‌رنگ نشده است

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران

از سوی ایران، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه‌ی این کشور در واکنش به مواضع سه کشور اروپایی عضو برجام، تأکید کرد که ایران برای «همکاری سازنده» با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره‌ی موارد مورد اختلاف آماده است.

ناصر کنعانی در جریان بازدید از خبرگزاری ایسنا با رد موضوع «کمرنگ شدن امید به احیای برجام»، گفت که «مانع جدی» به‌عنوان مسائل پادمانی در روند احیای توافق هسته‌ای ایران وجود ندارد.

/ا.م