همه‌پرسی استقلال کوردستان ۵ سال پیش در چنین روزی برگزار شد

۹۲ درصد شرکت‌کنندگان در آن همه‌پرسی به استقلال کوردستان رأی دادند

اربیل(کوردستان۲۴)- امروز یکشنبه در سوم مهرماه ۱۴۰۱ مصادف با پنجمین سال برگزاری همه‌پرسی استقلال کوردستان، یادآور شرکت گسترده‌ی مردم کوردستان در همه‌پرسی تعیین سرنوشت آنان است.

همه‌پرسی برای استقلال کوردستان در ۳ مهر ۱۳۹۶ (۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷) برگزار شد. به گزارش کمیساریای عالی انتخابات، در آن همه‌پرسی که استان کوردستانی کرکوک و دیگر مناطق کوردستانی خارج از اقلیم کوردستان را شامل گردید،  ۹۲٫۷۳ درصد شرکت‌کنندگان به استقلال کوردستان رأی دادند.

پیش از برگزاری همه‌پرسی که به ابتکار پرزیدنت مسعود بارزانی سازوکار برگزاری آن تهیه‌شده بود، احزاب سیاسی اقلیم کوردستان شامل  پارت دمکرات کوردستان، اتحادیه‌ی میهنی کوردستان، اتحاد اسلامی کوردستان، جنبش اسلامی کوردستان، حزب زحمتکشان کوردستان، حزب کمونیست کوردستان، حزب سوسیالیست دمکراتیک کوردستان و نمایندگان دیگر اقلیت کوردستان، به اتفاق آراء از برگزاری همه‌پرسی حمایت کرده و روز سوم مهرماه ۱۳۹۶ به عنوان روز برگزاری آن مورد تصویب قرار گرفت.  

پارلمان کوردستان نیز ۱۰ پیش از برگزاری از همه‌پرسی استقلال حمایت کرد.

با نزدیک شدن موعد برگزاری همه‌پرسی استقلال کوردستان، علیرغم فشارهای کشورهای منطقه، بغداد، ایالات‌متحده، بریتانیا و سازمان ملل برای به تعویق انداختن آن، و اصرار برگزاری آن از سوی پرزیدنت بارزانی، این همه‌پرسی در سراسر اقلیم کوردستان در موعد مقرر برگزار شد.

بر اساس گزارش کمیساریای عالی انتخابات و همه‌پرسی از ۴ میلیون و ۵۶۱ هزار و ۲۵۵ نفر که از شرایط شرکت در انتخابات برخودار بودند، ۳ میلیون و ۳۰۵ هزار و ۹۲۵ نفر معادل ۷۲٪ واجدین شرایط، در آن شرکت کردند و ۲ میلیون و ۸۶۱ هزار و ۴۷۱ نفر یعنی ۹۲ ٪ شرکت‌کنندگان به استقلال کوردستان رأی دادند. 

/ا.م