سازمان حقوق بشر ایران: تعداد کشته‌شدگان اعتراضات جاری در ایران به دست‌کم ۷۶ نفر افزایش یافت

صداوسیمای ایران تاکنون مرگ ۴۱ نفر را تأیید کرده است
تصویری از اعتراضات ایران
تصویری از اعتراضات ایران

اربیل (کوردستان ۲۴)- سازمان حقوق بشر ایران روز دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ تعداد کشته‌شدگان اعتراضات جاری در ایران را دست‌کم ۷۶ نفر اعلام کرد و بر اساس ویدیوهای منتشر شده و گواهی‌های فوتی که به دستش رسیده، شلیک مستقیم با استفاده از گلوله جنگی را تأیید کرد.

سازمان حقوق بشر ایران گزارش کرد که اغلب کشته‌شدگان با فشار نهادهای امنیتی به‌صورت شبانه دفن می‌شوند و خانواده‌هایشان برای برگزار نکردن تشییع‌جنازه‌ی علنی تحت‌فشار قرار دارند. بسیاری از خانواده‌ها تهدید شده‌اند که در صورت اطلاع‌رسانی با اتهام‌های رسمی قضایی روبه‌رو خواهند شد. اخلال و قطعی اینترنت همچنان مانع بر سر تحقیق در مورد کشته‌شدگان است.

همچنین این سازمان حقوق بشر ایران در مورد ادامه‌ی کشتار معترضان و احتمال استفاده از شکنجه و آزار بازداشت‌شدگان به‌قصد اخذ اعتراف اجباری و تلویزیونی هشدار داد و خواهان اقدام فوری و یک‌صدای جامعه جهانی شد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان در این خصوص گفت: «خطر شکنجه و آزار بازداشت‌شدگان جدی است و استفاده از سلاح جنگی علیه معترضان یک جنایت بین‌المللی محسوب می‌شود. ما از جامعه‌ی جهانی می‌خواهیم تا قاطعانه و متحد یک راهکار عملی برای جلوگیری از شکنجه و کشتار معترضان در پیش بگیرد.» وی همچنین افزود: «تمام کشورهای جهان باید از خواست مردم ایران در راه احقاق حقوق بنیادین خود دفاع کنند.»

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، در میان این کشته‌شدگان دست‌کم شش زن و چهار کودک دیده می‌شوند.

این سازمان اضافه کرد: کشته‌شدگانی که تاکنون به ثبت رسیده، از پانزده استان مختلف گزارش شده‌اند که عبارت‌اند از: مازندران ۲۵ نفر، گیلان ۱۰ نفر، آذربایجان غربی ۱۰ نفر، کرمانشاه ۶ نفر، کردستان ۶ نفر، البرز ۴ نفر، تهران ۳ نفر، کهگیلویه و بویراحمد ۲ نفر، اصفهان ۲ نفر، خراسان رضوی ۲ نفر، زنجان ۲ نفر، آذربایجان شرقی ۱ نفر، سمنان ۱ نفر، قزوین ۱ نفر و ایلام ۱ نفر.

صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، تاکنون کشته شدن ۴۱ نفر در اعتراضات سراسری کنونی را پذیرفته است.

/ا.م