دولت بایدن بن‌بست مذاکرات احیای برجام را به کنگره‌ی آمریکا اعلام کرد

ایران همچنین خواهان حذف نام سپاه پاسداران و برخی نهادهای حکومتی ایران از لیست تروریستی آمریکا است
برجام
برجام

اربیل(کوردستان۲۴)- وب‌سایت "واشنگتن فری‌بیکن" چهارشنبه ۶ مهرماه در گزارشی نوشت مقامات دولت بایدن به کنگره‌ی ایالات‌متحده خبر دادند که مذاکرات احیای برجام به بن‌بست رسیده است.

واشنگتن فری بیکن، به نقل از منابع خود نوشت که در جلسه‌ای دوهفته پیش پشت درهای بسته، مقامات دولت بایدن با کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان این خبر را به آنها داده‌اند.

بر اساس این گزارش، "دارل عیسی"، نماینده‌ی جمهوری‌خواه از ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان، دستیابی به توافق با ایران در اوایل ماه سپتامبر، با توجه به پیشنهادی که آمریکا به ایران ارائه کرده بود، نزدیک به نظر می‌رسید. پیشنهادی که به گفته‌ی این نماینده‌ی کنگره، می‌توانست گشایش چشمگیری در زمینه‌ی تحریم‌های اقتصادی ایجاد کند و درآمدی نزدیک به یک میلیارد دلار، در طول عمر توافق، نصیب جمهوری اسلامی ایران کند.

به گفته این نشریه، مقامات رسمی دولت بایدن نسبت به حصول توافق جدید خوش‌بین نیستند. دولت جو بایدن از زمان شروع کار خود، گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازمی‌گردد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دولت دونالد ترامپ به‌عنوان یک سازمان تروریستی به فهرست سازمان‌های تروریستی موردنظر آمریکا اضافه شد.

به گفته دارل عیسی، ایران خواهان امتیازاتی در مورد تحریم‌هایی است که به دلیل حمایت از تروریسم علیه‌شان وضع‌شده است، «این پلی است که نه جمهوری‌خواهان و نه دموکرات‌ها اجازه‌ی عبور از آن را به آنها نمی‌دهد.»

همزمان با انتشار اخبار مربوط به بن‌بست رسیدن دوباره‌ی مذاکرات احیای برجام، در تهران بار دیگر نرخ دلار به بیش از ۳۲ هزار تومان افزایش یافت.

به گزارش وب‌سایت‌های دنبال کننده‌ی نرخ ارز در ایران، روز پنجشنبه ۷ مهرماه ارزش دلار آمریکا در بازار تهران به بیش از ۳۲ هزار تومان افزایش یافت و ظهر روز پنجشنبه یک دلار ۳۲هزار ۲۰ تومان به فروش رفت.

/ا.م