٥٤ کشور جهان از ایران خواستند به خشونت‌ها پایان دهد

"ایران تحقیقات شفاف در مورد مرگ ژینا امینی را انجام دهد"
شورای حقوق بشر سازمان ملل - عکس؛ رویترز
شورای حقوق بشر سازمان ملل - عکس؛ رویترز

اربیل (کوردستان٢٤) – پنجاه و چهار کشور جهان از ایران خواستند که به اعمال زور علیه معترضان پایان دهد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با انتشار بیانیه‌ای در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی توییتر، اعلام کرد:" ٥٤ کشور در سراسر جهان، بیانیه‌ای را امضا کردند که از سوی شیلی و اسپانیا پیشنهاد شده بود و از ایران می‌خواهد از اعمال زور علیه معترضان مسالمت‌جو دست بردارد".

رابرت مالی تاکید کرده:" زمان آن فرا رسیده است که رهبران ایران به این فراخوان جهانی توجه کنند و به خشونت علیه مردم خود پایان دهند".

از طرفی دیگر، میشل تیلور، نماینده همیشگی آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، ضمن اینکه نسخه‌ای از بیانیه را در صفحه توییتر خود منتشر کرده، نوشته است:" به ٥٣ کشور ملحق شدیم که از ایران می‌خواهند تحقیقات سریع، کامل، بی‌طرفانه و شفاف در مورد مرگ (ژینا) مهسا امینی را انجام دهد".

خانم تیلور خاطرنشان کرده:" جامعه بین‌المللی نباید تصاویر خشونت نیروهای امنیتی علیه معترضان مسالمت‌جو را نادیده بگیرد".

همچنین نوشته است:"آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده است".

در بیانیه امضا شده از سوی ٥٤ کشور، آمده است:" مراتب نگرانی شدید و ناراحتی عمیق خود را نسبت به آنچه برای مهسا امینی ۲۲ ساله روی داده، اعلام می‌کنیم".

و نیز خشونت فیزیکی علیه زنان و هرگونه اقدام مغایر با حقوق بشر را محکوم کرده‌اند.

این در حالی‌ست که در ایران اعتراضات به مرگ ژینا امینی، دختر کوردی که در جریان بازداشت به اتهام "بد حجابی" جان باخت، ادامه دارند و سازمان اطلاعات آن کشور عوامل خارجی را به دست داشتن در اعتراضات متهم  کرده است.

ب.ن