نچیروان بارزانی و نادیا مراد درباره سرنوشت هزاران دختر ربوده شده ایزدی گفتگو کردند

"تلاش‌ها برای حمایت از بازماندگان نسل‌کشی را بررسی کردیم"
دیدار نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان و نادیا مراد، فعال ایزدی
دیدار نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان و نادیا مراد، فعال ایزدی

اربیل (کوردستان٢٤) – رئیس اقلیم کوردستان، در دیدار با فعال معروف ایزدی، موضوع سرنوشت هزاران دختر ایزدی ربوده شده را بررسی کردند.

نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان، امروز سه‌شنبه از نادیا مراد، فعال معروف ایزدی استقبال کرد و درباره سرنوشت هزاران دختر ایزدی ربوده شده از سوی سازمان تروریستی داعش در جریان یورش سال ٢٠١٤ به شهر شنگال، گفتگو کردند.

نادیا مراد خود از قربانیان جنایت داعش است و در دیدار با آقای بارزانی تلاش‌ها برای نجات دختران ربوده شده از دست داعش را بررسی کردند.

رئیس اقلیم درباره این دیدار، یک پیام توئیتری منتشر کرد و نوشت:" همچنین در مورد وضعیت کنونی شنگال و تلاش‌ها برای حمایت از بازماندگان نسل‌کشی گفتگو کردیم".

نادیا مراد به خاطر فعالیت‌هایش در راستای کمک به جامعه ایزدیان، جایزه صلح نوبل را دریافت کرده است.

او روز دوشنبه ١٠ اکتبر به همراه اریک شوالیه، سفیر فرانسه در عراق، از شهر شنگال بازدید کرد تا محل تعیین شده برای احداث یک بیمارستان با هزینه فرانسه را بررسی کنند.

در یورش سال ٢٠١٤ داعش به شنگال، هزاران ایزدی از جمله زنان و کودکان کشته شدند. بیش از ٦ هزار زن و دختر ایزدی ربوده شده و مورد انواع خشونت‌ها قرار گرفته و به بردگی جنسی کشانده شده‌اند.

به گزارش آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، هنوز سرنوشت نزدیک به ٣ هزار دختر و زن ایزدی ربوده شده از سوی داعش نامعلوم است.

هزاران ایزدی آواره نیز در اردوگاه‌های اقلیم کوردستان ساکن هستند و به دلیل بی‌ثباتی اوضاع شنگال قادر به بازگشت به زادگاه خود نیستند.

ب.ن