قرار است نخست‌وزیر جدید عراق آخر هفته‌ی جاری اعضای کابینه‌ی خود را به مجلس معرفی کند

کابینه‌ی جدید عراق با حضور ۲۳ وزیر تشکیل خواهد شد
رسول رازی
رسول رازی

اربیل(کوردستان ۲۴)- ائتلاف دولت قانون انتظار دارد محمد سودانی، نخست‌وزیر منتخب عراق، اواخر هفته‌ی جاری اعضای کابینه‌ی خود را به مجلس نمایندگان عراق فدرال معرفی کند.

رسول رازی، یکی از اعضای ائتلاف دولت قانون در مجلس نمایندگان عراق گفت که محمد سودانی روز پنجشنبه کابینه‌ی خود را به مجلس معرفی خواهد کرد. وی  به رسانه‌های عراقی گفت: «محمد سودانی بدون و صدا کار خود را انجام می‌دهد و وزیران وزارتخانه‌های ۲۳ گانه‌ی  کابینه‌ی خود را بر اساس امتیازات و کرسی‌های مجلس معرفی می‌کند.

اظهارات رسول رازی درباره‌ی حضور ۲۳ وزیر در کابینه‌ی سودان در حالی است که پیش‌ازاین از ۲۲ یا ۲۴ وزارتخانه سخن به میان آمده بود. بر اساس این اطلاعات در کابینه‌ی جدید ۱۲ وزارتخانه به شیعیان، شش وزارتخانه به اهل سنت، چهار وزارتخانه به کوردها و دو وزارتخانه به دیگر اقلیت‌ها خواهد رسید.

ادامه‌ی اختلاف بر سر تشکیل کابینه‌ی جدید

علیرغم اینکه ائتلاف دولت قانون درخواست کرده بود مجلس نمایندگان روز شنبه‌ی گذشته برای بررسی صلاحیت اعضای کابینه‌ی سودانی تشکیل جلسه دهد، اما ضمن به تعویق افتادن این نشست به دلیل اختلاف‌نظر سنی‌ها شیعیان و کوردها، به گفته‌ی رسول رازی روز پنج‌شنبه صلاحیت کابینه‌ی جدید  در مجلس مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

احزاب داخل چارچوب هماهنگی شیعی هنوز در مورد وزارتخانه‌ها به‌ویژه وزارتخانه‌های اساسی و مهم به توافق نرسیده‌اند. چارچوب هماهنگی، جریانی  که معتقد است در فرایند ایجاد چارچوب هماهنگی و انتخاب نخست‌وزیر بیشتر تلاش کرده است، در دولت جدید خواهان به دست آوردن شمار بیشتری از وزارت‌خانه‌های مهم و اساسی است. 

جریان‌های سنی که تاکنون با هم متحد بودند، اکنون دچار اختلاف شده‌اند. ائتلاف عظم به رهبری خمیس خنجر، با صرف‌نظر کردن از به‌دست آوردن ریاست وزاتخانه‌ها به دنبال در اختیار گرفتن پست ریاست مجلس نمایندگان است. این در حالی است که محمد حلبوسی، به‌عنوان ستون اصلی ائتلاف حاکمیت سنی، در حال حاضر ریاست مجلس نمایندگان را بر عهده دارد.

در میان کوردها نیز که پارت دمکرات کوردستان و اتحادیه‌ی میهنی کوردستان که چهار وزارتخانه به آن‌ها تعلق می‌گیرد، بر سر سهم‌های خود به توافق نرسیده‌اند. پارت دمکرات کوردستان خواستار سه وزارتخانه و اتحادیه‌ی میهنی برای به‌دست آوردن دو وزارتخانه پافشاری می‌کند.

از سوی سودانی تاریخی برای معرفی کابینه تعیین نشده است

دفتر محمد شیاع سودانی ضمن تأکید بر ادامه‌ی گفتگوها با جریان‌های سیاسی، اعلام کرده است کە مصاحبه با نامزدهای وزارتخانه‌ها از طریق یک کمیته‌ی ویژه‌ای متشکل از تعدادی مشاوران انجام خواهد شد.

دفتر سودانی در ادامه گفته است که اسامی نامزدها پس از مصاحبه و احراز صلاحیت آنان اعلام خواهد شد. 

/ا.م