جوتیار عادل: هیئت مذاکرات اقلیم کوردستان آماده‌ی سفر به بغداد است

در آخرین نشست هیئت دولت اقلیم کوردستان بە اهمیت ازسرگیری گفتگوهای اربیل و بغداد تأکید شده است

اربیل (کوردستان ۲۴)- جوتیار عادل، سخنگوی دولت اقلیم کوردستان در گفتگو با برنامه‌ی اتاق خبر کوردستان ۲۴ گفت که هیئت مذاکرات اقلیم کوردستان منتظر پاسخ دولت فدرال برای عظیمت به بغداد است.

جوتیار عادل در مورد از سر گرفتن گفتگوهای میان اربیل و بغداد گفت: ما منتظر هستیم تا دولت عراق برای دیدار با  هیئت دولت اقلیم کوردستان اعلام آمادگی کند و اکنون در انتظار پاسخ بغداد هستیم تا گفتگوها را با دولت جدید آغاز کنیم.

سخنگوی دولت اقلیم کوردستان گفت: "امیدواریم به‌زودی به بغداد سفر کنیم، اما تعیین تاریخ این سفر به آمادگی دولت عراق بستگی دارد. ما نمی‌توانیم بدون آمادگی دولت عراق و آمادگی تیم مذاکره‌کننده‌ی عراقی به از بغداد برویم."

جوتیار عادل با بیان اینکه دو طرف قبلاً توافق کرده‌اند که درباره‌ی موضوعات مورد اختلاف گفتگو کنند، گفت: توافق به‌طور کلی انجام شده است. امروز هم در جلسه‌ی هیئت دولت، نخست‌وزیر، به وزارتخانه‌ها سفارش کرد که هر وزارتخانه‌ای با توجه به اهمیت و ویژگی‌های خود، را برای تشکیل هیئت آمادگی داشته باشد.

سخنگوی هیئت دولت همچنین گفت که فهرست موضوعات معلوم است. برخی به قوه‌ی مجریه  و برخی به قوه‌ی قضائیه مربوط هستند و در توافق‌نامه‌ی کلی هم آمده است باید کمتیه‌ای عالی برای اجرای ماده‌ی ۱۴۰ قانون اساسی تشکیل شود.

ماده‌ی۱۴۰قانون اساسی عراق فدرال به عادی‌سازی اوضاع مناطق کوردستانی خارج از اقلیم کوردستان و برگزاری همه‌پرسی در این مناطق برای بازگشت به اقلیم کوردستان و یا پیوستن به دولت فدرال مرکزی پرداخته است.

وی در مورد تلاش‌های اقلیم کوردستان و اندازه‌ی حسن نیت بغداد برای اجرای توافقنامه‌ها گفت: دولت عراق طی یک سال تنها دو بار استحقاقات مالی اقلیم کوردستان را تأمین کرده است.

وی افزود:  تا این لحظه  نیت بغداد خوب است، اما نمی‌دانیم در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و تأکید کرد  ما از گذشته هم تجربه داریم، اما مردم باید مطمئن باشند که اقلیم کوردستان هیچ بهانه‌ای برای بغداد برای ارسال نکردن بودجه باقی نگذاشته است.

/ا.م